„Црна Гора је мала земља на обали Jадранског мора са 620 хиљада становника. Свако ширење Северноатлантског савеза у садашњим условима било би веома симболично“, каже се у чланку.
Лист подсећа: последње ширење НАТО-а десило се 2009. године, када су се Алијанси придружиле две балканске државе — Хрватска и Албанија. Међутим, од тада, за 28 чланица Алијансе много тога се променило — дошло је до кризе у Украјини.
Москва назива Запад агресором и изражава незадовољство ширењем НАТО-а на исток. То ће ову организацију ставити пред дилему да ли да позове Црну Гору да се јој придружи или да је одбије. Позив даје Кремљу нови повод за оптуживање Запада за експанзију, док би одбијање де факто значило признање Русији права на вето за приступање нових чланица у НАТО, наводи лист.
Директор лондонског аналитичког центра „Еуропијан лидершип нетворк“ Лукаш Кулеса сматра да ће приступање Црне Горе НАТО-у показати забринутост Алијансе за нестабилност у региону који повезује Исток и Запад.
„НАТО треба да потврди политику отворених врата и спремност да у своје редове прихвати народе који су способни да постану чланови овог војног клуба“, рекао је он.
Министар иностраних послова Игор Лукшић пре неки дан је посетио Брисел и том приликом је потврдио да његова земља дели западне вредности.
„Дошло је време да се унапређује безбедност у Европи, узимајући у обзир проблеме који су пред нама. Зато је наше чланство важно, како за Црну Гору, тако и за Западни Балкан и за НАТО“, рекао је министар.
Већина чланица НАТО-а је спремна да размотри питање уласка Црне Горе, пише „Волстрит џурнал“.
Међутим, неки постављају питање да ли је она спровела довољно демократских реформи на путу за приступање Алијанси, узимајући у обзир недавно забележени висок ниво корупције и неправедну расподелу социјалних средстава.