Московски дневник наводи да британски предлог није наишао на позитивне реакције Србије и Русије, и истиче да у Београду сматрају да документ није у складу помирењем у региону.
Главна примедба Србије се првобитно односила на то што се у нацрту резолуције реч „геноцид“ помиње 35 пута, а „помирење“ само три пута.
„Ми нисмо против тога да се ода почаст сребреничким жртвама, али желимо да се ода почаст и српским жртвама“, објашњава за „Комерсант“ извор из српске владе.
Зато у Београду нису могли просто да одбаце британски предлог, јер одлично разумеју да Запад третира однос Србије према трагедији у Сребреници као својеврсни тест — да ли је Београд спреман да се дистанцира од прошлости и да иде путем евроинтеграција.
И због тога би одбацивање предлога имало озбиљне последице, пише лист.
У помоћ је притекла Русија, која је нацрт Велике Британије оценила као антисрпски и да изазива конфронтације и предложила је свој предлог у којем се не помињу конкретни злочини почињени у Босни, укључујући и Сребреницу, већ се осуђују сви злочини током рата у БиХ.
Лист тврди да је после тога Британија почела да уноси измене у свој нацрт и да га ублажава, изневши неколико верзија, али све оне су неприхватљиве за Београд, наводи лист.
Премијер Александар Вучић је, приметивши да Србија није ни позвана на седницу, истакао да од тога како буде разматрана резолуција зависи његово присуство на обележавању 20. годишњице од злочина.
То упозорење, наводи лист, веома је озбиљно и може имати далекосежне последице по односе Србије и ЕУ.
Лист подсећа да 8. јула у Београд долази немачка канцеларка Ангела Меркел, а од исхода њених разговора зависи отварање преговора са ЕУ.
Између осталог, нормализација односа Србије и Босне није могућа без приближавања њихових ставова о Сребреници, тако да од резолуције СБ УН зависи перспектива евроинтеграција Србије.
Схватају то и на Западу и не желе да руше већ постојеће мостове са Србијом.