Цвијановићева је навела да је ентитетска влада у сталним консултацијама у вези са седницом Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) о британској резолуцији и најавила да ће седница Владе РС бити одржана данас, непосредно пре почетка седнице СБ.
„Консултације по овом питању врше се у континуитету и у оквиру институција Српске, али и са пријатељима из иностранства“, потврдила је Цвијановићева за Радио-телевизију Републике Српске и подсетила да је резолуција о Сребреници била једна од тема заједничке седнице влада Српске и Србије, којој су присуствовали и председници двеју република.
Премијерка наглашава да је представницима РС од самог почетка јасан циљ ове иницијативе и зато су безброј пута упозорили да она неће помоћи БиХ, већ ће јој одмоћи и учинити да евидентно унутрашње неразумевање постане још веће.
„Да је реч о цивилизацијским вредностима и достигнућима да се искаже поштовање према жртвама и њиховим породицама, ми не бисмо имали никакву задршку по питању било које резолуције. Али, овде није реч о томе, овде се ради о нечему сасвим другом, а то је да се кроз један политички акт светске заједнице обезвреди Република Српска, да се означи, жигоше, да се заустави у свом даљем кретању“, мишљење је Цвијановићеве.
Подсећа да је БиХ ионако оптерећена тешким ратним наслеђем и додаје да је очито да све ове године није изграђено унутрашње поверење.
Према њеном мишљењу, британска резолуција би уништила и најмању шансу да се то деси у будућности.
„Надам се да ће људи који буду гласали разумети да је управо то порука свега овог. Ово је порука која долази од нас, а то је да се тиме уништава и шанса за будућност БиХ, а да су грађани РС и те како свесни да она представља директан атак на њихове животе и будућност институција“, закључила је премијерка Српске.
Седница СБ УН одложена је за данас у 16 часова, после два одлагања и вишечасовних јучерашњих консултација поводом британског предлога резолуције и одсуства консензуса.
Председник Српске Милорад Додик претходно је оценио да је предлог британске резолуције толико лош да никакве преправке не могу да га учине прихватљивим за Србе и мисли да ни данас у Савету безбедности неће бити гласања о резолуцији.