Поједини посланици у Европском парламенту оштро су критиковали грчку владу, а немачки посланик Манфред Вебер је отишао чак толико далеко да је Ципраса назвао лажовом и оптужио га да „разара поверење у Европи“, пренео је британски Телеграф.
„Ви људима не говорите истину. То није часна политика“, рекао је Вебер.
Њему се у критици придружио лидер либералне струје у Европском парламенту Гиј Верхофштат, који је рекао да „Европа месечари ка Грегзиту“ и напао Ципраса зато што није донео детаљно предлог реформи.
Бранећи се од напада европских посланика, Ципрас је у поновном обраћању у Европском парламенту признао да је његова влада у последњих пет месеци више времена уложила у преговарање, него у управљање земљом, преноси Гардијан.
"Имали смо фискалну омчу око врата, мислили смо како да одржимо привреду у животу", рекао је грчки премијер, додајући да је његова влада значајно смањила утају пореза и одбацујући критике да није учинила ништа да реформише грчку економију.
„Желим вашу подршку да бисмо променили Грчку. Свима нам је јасно да ово није дебата о једној земљи, већ о будућности Европске уније, Европе. Имамо идеолошке разлике, подељени смо по неким питањима, али ово је кључни тренутак да удружимо снаге. Када говоримо о Грчкој, неизбежна референца је античка трагедија. Софокле нас је научио да је највећи од свих људских закона — правда. Мислим да је то нешто што морамо да упамтимо“, додао је Ципрас.
„Немам никакав тајни план за Грегзит. Желим одржив споразум, то је оно за шта се борим. Резултат референдума је мандат за праведнији споразум, а не за раскид веза с Европом“, поручио је премијер Грчке.
„Преузимам пуну одговорност за оно што се догодило у протеклих пет месеци и уверавам вас да су Грци у протеклих пет година уложили огроман напор. Желимо споразум који ће подразумевати кредибилне реформе, уз најмање могуће рецесивне мере, и уз агенду раста. Наш предлог предвиђа реструктурирање дуга, што не смемо сматрати табу темом“, рекао је он.
„Желим да будем јасан, предлози за реструктурирање дуга неће оптеретити европске грађане. Новац од кредитора никада није стизао до грчких грађана, већ је одлазио на спасавање европских банака“, казао је Ципрас и додао да јавни дуг Грчке мора да буде одрживији.
„Оно што нам сада треба јесте европско решење за европски проблем“, закључио је грчки премијер.
У парламентарној полемици било је и тонова подршке грчкој влади и Ципрасу, па је тако шеф групе европских социјалиста, Италијан Ђани Питела поручио да „социјалисти никада неће прихватити Грегзит“, и да није време да се овај Дом претвори у фудбалски стадион, већ да треба остати заједно.
„У питању је будућност Европе, која укључује Грчку“, рекао је Питела.