Влада Алексиса Ципраса ради на економском плану од ког зависи да ли ће добити зајам и спасити се од банкрота.
Грчки премијер је претходног дана позвао на солидарност у обраћању Европском парламенту.
„Позајмица је форма солидарности“, рекао је грчки премијер.
Грчка се нада да ће добити позајмицу како би била у стању да врати дуг међународним зајмодавцима.
Ципрас је подсетио да је и Немачка, данас најснажнија европска економија, једном била у ситуацији да тражи помоћ.
„На Лондонској конференцији 1953. године отписано је 50 одсто немачког дуга. То је био највећи пример солидарности у модерној европској историји“, рекао је Ципрас.
Is this the moment to remind Germany of the 1953 debt conference where its debts were waived and it was given hope?
— Richard Murphy (@RichardJMurphy) July 5, 2015
Лондонски споразум о немачком спољном дугу из 1953. године подразумевао је отпис 50 одсто дуга Западној Немачкој и одложено плаћање у периоду од 30 година. То је Западној Немачкој омогућило брз привредни опоравак.
#GreekCrisis The UK and @David_Cameron should remind Merkel and Germany of 1953 when their debt was wiped out to help financial recovery.
— John Wilson (@pneGianni) June 29, 2015
Смањивање немачког дуга 1953. године било је могуће захваљујући помоћи Сједињених Америчких Држава које су уложиле 13 милијарди долара (данас 150 милијарди) за обнову Европе. Вашингтон је добио лојалне партнере који су служили као бедем против Совјетског Савеза. Немачка је примила 1,4 милијарде долара, а Грчка четири пута мање.
Not only did bankrupt Germany get debt relief in 1953, it got the Marshall Plan — free money that did not have to be paid back. #Greece
— Ann Pettifor (@AnnPettifor) July 6, 2015
Уколико грчки план не стигне на време, представници Европске уније би на самиту у недељу могли да искључе Атину из еврозоне.