У року од 16 сати требало би да буде испитан на Одељењу за ратне злочине Жупанијског државног тужилаштва.
До затвора су га у организацији Министарства правосуђа и под посебним мерама опреза довели полицајци у комбију и сада га чека стандардни затворски протокол који пролазе сви затвореници.
Због осетљивости ситуације Васиљковиће ће, како сазнаје Хина, бити смештен у посебно затворско крило и у ћелији ће бити сам, далеко од осталих затвореника које неће ни сусретати.
У петак ујутро требао би да буде пребачен у сплитско Жупанијско државно тужилаштво, где ће бити испитан у присуству његовог браниоца по службеној дужности — сплитског адвоката Дарка Станића.
Тада Васиљковић може да изјави да не жели да га брани одабрани адвокат, па суду у том случају преостаје да у врло кратком времену нађе замену.
Аустралијске власти изручиле су раније данас Васиљковића Загребу, који га терети за ратне злочине почињене током последњег рата.
Министар правде Хрватске Орсат Миљенић је непосредно након изручења рекао да се то догодило након девет дугих година „тешке правне борбе“ и да ће он даље бити процесуиран као сваки други окривљени.
Васиљковић, који је у Аустралији живео под именом Даниjел Снеден, ухапшен је у Перту 2006. године и од тада се налазио у екстрадиционом затвору, осим периода које је провео на слободи 2009. и почетком 2010. године, након којег је на основу одлуке Врховног суда поново ухапшен.
Влада Аустралије је у новембру 2012. донела одлуку да Капетана Драгана изручи Хрватској, након вишегодишњег правног „натезања“ и покушаја одбране да оспори хрватски захтев за изручењем који је поднет 2005.
Васиљковић је 2013. пролонгирао изручење Хрватској пошто је судија аустралијског суда прихватио његову жалбу којом је тврдио да је у Аустралији имао неправедан процес због процедуралних грешака које су супротне Женевској конвенцији. Ту одлуку је, међутим, поништио савезни суд.
Капетана Драгана Хрватска тражи у вези са оптужбама за ратне злочине почињене у време када је био командант у Крајини 1991. и 1992. године.
Према оптужници коју је објавило Тужилаштво Шибенско-книнске жупаније, Васиљковић је мучио ратне заробљенике, наредио да буду убијени и командовао нападом на Глину у којем је било цивилних жртава.
Васиљковић, који је рођен у Београду и има аустралијско држављанство, негира све оптужбе.
Српски министар правде Никола Селаковић изјавио је претходно да је питање да ли ће капетан Драган у Хрватској имати правично суђење и додао да ће му Србија помоћи, у складу са законом.