Према подацима агенције, представници Јапана су у мају ове године овим поводом посетили Хаг где се одржавала седница НАТО-а.
„Дискусија о придруживању Токија конзорцијуму налази се у почетној фази, иако је такав корак у складу са садашњом политиком премијера Шинза Абеа, који је прошле године, између осталог, одбио фактичку забрану извоза оружја и војне технологије“, наводи агенција.
Коментаришући ову информацију, генерални секретар Владе Јапана изјавио је на прес-конференцији да „не располаже никаквим подацима“ о томе.
Међутим, амерички специјалисти, чије мишљење наводи Ројтерс, сматрају да ће придруживање Токија конзорцијуму повећати трошкове развоја и производње ПРО, али да ће позитивно утицати на сарадњу Јапана и САД у области одбране, због јачања позиције Кине.
Осим тога, Јапан поседује сву неопходну производну снагу. Између осталог, ради се о предузећу „Мицубиши хеви индустрис“ које је до овог тренутка производило оружје само за националну армију.
Четири земље-чланице НАТО-а — Данска, Италија, Норвешка и САД — договориле су се 1968. године о стварању новог бродског система ПРО. Тим поводом је био основан међународни конзорцијум. Касније му се придружио један број других чланица НАТО-а. Тренутно водеће позиције у њему заузимају америчке компаније.