„Предстојећи сати ће бити изузетно важни“, изјавио је Оланд и додао да још ништа није одлучено, јер ће званичници еврозоне тек сутра размотрити детаље грчког плана реформи уочи ванредног самита лидера ЕУ који се одржава у недељу, преноси АФП.
И француски министар привреде Емануел Макрон рекао је данас да је умерено оптимистичан у погледу постизања споразума еврозоне и Грчке, наводећи да је званична Атина направила велики напредак у најновијим предлозима.
„Верујемо да је велики напредак остварен у последњих неколико дана. Ниво реформи је у складу са оним што смо очекивали“, казао је Макрон, само дан након што је Грчка предала нову листу реформи кредиторима.
Истовремено, бивши председник Европске централне банке (ЕЦБ) Жан-Клод Трише сматра да би кредитори Атине регистровали велике губитке у случају потенцијалног изласка те земље из еврозоне.
„Не само да би Грци изгубили у случају ’грегзита‘, већ би и повериоци морали да одустану од наплате готово свих својих кредита“, изјавио је Трише за немачки лист „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.
„Ризик од избијања геополитичке кризе је потцењен у Европи, а нарочито у Немачкој“, изјавио је Трише, који се на челу ЕЦБ налазио од 2003. до 2011. године.