Шредер је напустио место канцелара 2005. године, након чега се заинтересовао за руски енергетски сектор. Бивши канцелар је 2006. године постао председник комитета акционара компаније „Норд стрим АГ“ коју контролише „Гаспром“.
Према подацима листа, Агенција за националну безбедност САД покушала је преко Шредера да дође до информација о руском председнику Владимиру Путину, због пријатељских односа Шредера и Путина.
На сајту Викиликса објављена су била документа у којима се види да је Агенција за националну безбедности више деценија пратила три немачка канцелара.
Политиколог Николај Димлевич, саветник Руског фонда развоја високих технологија, за Спутњик каже да су Американци пратили и прислушкивали Шредера не само да би дошли до информација о плановима и идејама Путина, већ и како би сазнали више о енергетским пројектима ЕУ и Русије, тада најпре о „Северном току“.
Он је додао да су Американци на тај начин покушавали да сазнају планове Русије и „Гаспрома“ за будућност у вези са ЕУ.
„Хтео бих да подвучем да је још средином јануара Обама наводно забранио Агенцији за националну безбедност САД да прислушкују и прате десетине разних светских лидера — и то оне које Вашингтон сматра пријатељима. Американци не само што прате своје савезнике, већ и оне које сматрају геополитичким противницима — као што су Кина, Индија и наравно Русија“, сматра Димлевич.
Он је додао да су, кад је реч о међународној информационој безбедности у Европи, сви конци у рукама САД.
„Као пример навешћу државе Бенелукса, које су у потпуности контролу над сопственом информационом безбедношћу предале Америци. Али, можемо у том смислу навести и друге чињенице: сваки власник ’ајфона‘ или ’ајпеда‘ који има стални извор енергије и приступ интернету — аутоматски је предмет прислушкивања. Није тајна да је АНБ и учествовала у осмишљавању и пројектовању ових електронских геџета“, закључио је Димлевич.