Договор је постигнут после 18 дана маратонских преговора Техерана и Групе 5+1 у Бечу, између Ирана и представника САД-а, Русије, Кине, Велике Британије, Француске плус Немачке.
Шта предвиђа споразум
Према постигнутом договору ембарго на испоруке оружја Ирану важиће још пет година, док ће санкције на испоруке ракетног оружја бити на снази још осам година.
Уколико Техеран прекрши услове споразума, санкције поново могу бити враћене на снагу у року од 65 дана, преносе медији.
#Zarif: We are building a new chapter, we should thank our colleagues — LIVE http://t.co/SYnjBEMH2N pic.twitter.com/K97Df7IWZm
— RT (@RT_com) July 14, 2015
Споразум предвиђа укидање санкција ЕУ, а спровођење споразума у наредних 25 година пратиће Међународна агенција за атомску енергију.
Иран ће у наредних 16 година користити атом у мирнодопске сврхе — у медицини и индустрији.
Споразум ће ступити на снагу 90 дана након усвајања у СБ УН.
Foreign ministers of Iran talks pose for group photo Full Live: http://t.co/HmxBexmDad #IranDeal https://t.co/iAmJ9sObz2
— Ruptly (@Ruptly) July 14, 2015
Европска унија ће, према споразуму, укинути ембарго на увоз гаса из Ирана.
Након што споразум ступи на снагу, Ирану ће бити одмрзнуто 100 милијарди долара.
Поводом споразума огласио се и израелски премијер Бењамин Нетанјаху који је оценио да је то „грешка историјских размера“.
Руски председник Владимир Путин поздравио је постизање компромиса.
„Уверени смо да је свет данас одахнуо“, изјавио је он.
Према речима шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, у документу који је потписан у Бечу усвојени су предлози Русије о етапној и узајамној реализацији споразума са „Шесторком“.
„Коначан договор у потпуности одговара задатку који је био постављен у руској концепцији спољне политике — добити признање права Ирана на мирнодопску атомску делатност, укључујући право на обогаћивање Ирана, под чврстом контролом ИАЕА, разјашњења свих питања која су остала и укидање свих санкција Ирана. Управо такав приступ је забележен у донетим документима“, рекао је Лавров.
И челници ЕУ упутили су честитке учесницима преговора.
"Сви који су учествовали у преговорима заслужују честитке", поручио је Председник Европског савета Доналд Туск у саопштењу за медије и посебно похвалио високу представницу ЕУ за спољну политику и безбедност Федерику Могерини, која је посредовала у преговарачком процесу.
#IranTalks @FedericaMog The decision we are going to take is much more than a nuclear deal. It can open a new chapter pic.twitter.com/RnPs5l5bLQ
— Sabrina Bellosi (@sabellosi) July 14, 2015
Амерички председник Барак Обама је, поздрављајући постизање компромиса, рекао да ће САД ће сачувати санкције против Ирана због „подршке тероризму“, кршења људских права и рада на изради балистичких ракета.
„Свака могућност да Иран добије нуклеарно оружје биће отсечена“, рекао је барак Обама.
Нацрт споразума постигнутог између Г5+1 и Ирана о иранском нуклеарном програму предвиђа да инспектори Уједињених нација имају приступ свим сумњивим иранским локацијама, укључујући и војне, што би било засновано на консултацијама тих сила и Техерана, сазнали су дипломатски извори рано јутрос у Бечу, где трају преговори о иранском нуклеарном програму.
Према тим изворима, после усвајања нацрта данас биће усвојена и резолуција Савета безбедности УН о томе током месеца.
Затим ће уследити и кораци који предвиђају иранска ограничења нуклеарног програма, а у првој половини 2016. године и укидање међународних санкција Ирану.
Информације добијене из тих извора су прелиминарног карактера и подложне су „промени“, уз објашњење да се темеље на нацрту споразума који још није коначна верзија.