Британски конзервативац је у Бриселу изјавио да његова земља није у еврозони и да британски порески обвезници неће да плаћају за договор са Грчком.
Еврозона мора да плати сопствени рачун, поручује Даунинг стрит.
Британци желе да спрече Жана Клода Јункера, председника Европске комисије, да искористи фонд Европске уније за хитне случајеве како би се финансирала краткорочна позајмица Грчкој, са којом су зајмодавци у понедељек постигли договор о исплати дуга.
Атина мора да плати 7 милијарди евра у јулу, од чега 3,5 милијарди Европској централној банци 20. јула. То подразумева позајмицу од 14 до 16 милијарди евра, пошто споразум Атине и зајмодаваца неће ступити на снагу на време.
Британски премијер Дејвид Камерон је 2010. године издејствовао да се јединствени фонд 28 земаља-чланица Европске уније — Европски механизам за финансијску стабилизацију — не користи за помоћ земљама еврозоне.
Споразум Атине и „Тројке“ — Европске комисије, Међународног монетарног фонда и Европске централне банке — подразумева позајмицу Грчкој од око 86 милијарди евра у замену за драконске мере штедње.
Атина је пристала да прода државну имовину у вредности од 50 милијарди евра. Новац ће ући у фонд под надзором зајмодаваца, а половина средстава ће бити искоришћена за рекапитализацију грчких банака, док ће се осталих 25 милијарди евра користити за исплату грчког дуга.