Уставни суд Русије сада ће појединачно разматрати сваки спорни предмет.
Агенција наводи да судбину најконтроверзнијег решења Суда у Стразбуру — о потраживању од Русије скоро две милијарде евра у корист бивших акционара некадашње нафтне компаније „Јукос“ — Уставни суд није почео да решава.
На овај начин руски Уставни суд бесповратно је приоритет дао руским уставним нормама над међународним, али уз указивање судије Сергеја Маврина да Русија не одбацује Европску конвенцију о људским правима и да је и даље спремна да извршава одлуке Суда у Стразбуру.
„Учешће Русије у међународном уговору не означава одустајање од државног суверенитета. Европска конвенција о заштити људских права и основних слобода, и на њој засноване правне основе Европског суда за људска права, не могу укидати приоритет Устава“, наведено је у одлуци Уставног суда чија је седиште у Санкт Петербургу.
Русија се држи закључка да Суд у Стразбуру не може да диктира земљама садржај њиховог устава.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков није желео да коментарише одлуку Уставног суда, указујући истовремено да на њу нема права жалбе.
„Зато ту нема шта да се коментарише“, казао је портпарол Владимира Путина.
Русија је наведену Европску конвенцију потписала фебруара 1996. године, као и неколико протокола уз њу, а ратификујући је, признала јурисдикцију Европског суда за људска права и обавезала се да ће извршавати његове одлуке.
Руски сервис Би-Би-Сија пренео је саопштење Министарства правде Русије да ће даље поступање тог Министарства у вези са одлукама Суда у Стразбуру у предметима „Анчугов и Гладков против Русије“ и „Јукос против Русије“, бити засновано на позицији Уставног суда о приоритету Устава Русије у односу на акте међународних судских органа.
Судија Европског суда за људска права из Русије Дмитриј Дедов у интервјуу Би-Би-Сија претпоставио је да ће Уставни суд сада за сваки конкретан случај разматрати одлуке Суда у Стразбуру, како би одредио да ли су у складу са руским Уставом.
Британски јавни сервис подсећа да Суд у Стразбуру заиста није највиша инстанца у односу на националне судове учесница Конвенције, али његове одлуке су обавезне за извршење за чланице Савета Европе. У противном, земља може бити искључена из СЕ.
Дедов подсећа да Савет Европе традиционално уважава одлуке националних врховних и уставних судова, и да стога уместо конфронтације страна, покушава да успостави дијалог о последицама нове руске законодавне норме.