По мишљењу Земана, финансијска ситуација Грчке, не иде наруку ступању Чешке у еврозону и чешки порески обвезници нису дужни да отплаћују грчке дугове.
„Председник сматра да не би требало тражити од чешких пореских обвезника да покривају дуговања државе са неизбалансираном економском политиком“, изјавио је Овчачек.
Он је додао да је неразумно ослањати се на обећања Грчке, зато што се за разлику од других држава, она системски лоше носи са својим проблемима.
„Иако је председник Земан потпуно уверен да би Чешка требало да ступи у еврозону, он ипак прихвата и контраргумент да је економска ситуација у Грчкој таква да не иде наруку овом процесу“, закључио је Овчачек.
С друге стране, кандидат за председника Португалије Паоло Мораиш, који је претходно био заменик шефа администрације града Порто, критиковао је мере штедње и нови договор у вези са грчким дугом.
„Мислим да би грчки премијер Ципрас требало да дође у Португалију да види све негативне последице планова економије оштре штедње, која је била примењена и у Потругалији и које власти ЕУ желе да спроведу и у Грчкој“, изјавио је Мораиш у интервјуу за португалски радио Ренесанса.
Мораиш је додао да је „последња деценија била трагична за португалску економију из перспективе производње и да ће се то одразити на економију земље у наредних 50 година.
Овај став Мораиш објашњава тиме да је неколико великих компанија, најпре европских, пре десетак година у Португалију дошло „на распродају“ коју је предводио Пасуш Куељо — тадашњи премијер, који је распродао остатке оно мало државне имовине.