Марић је рекао да су на јучерашњој седници косовске владе осуђени напади на Србе који су се десили у претходном периоду и затражено је енергичније деловање надлежних институција.
Затражено је веће присуство косовске полиције, брже и ефикасније проналажење починилаца и њихово кажњавање, рекао је Марић.
„То је оно на чему ћемо наставити да инсистирамо док не буде резултата“, рекао је Марић гостујући на Радио-телевизији Србије и подсетио да се од почетка године догодило између 60 и 70 напада на српску имовину и Србе, а од тога 20 напада у општини Исток, око 25 напада у општини Клина и 20 напада у општини Пећ.
Недавно се догодио напад и у Гораждевцу у којем је повређен Албанац, припадник косовске полиције, подсетио је он, и указао да су захтевали енергичније наступе институција и полиције.
„Очекујемо да се повећа број припадника полиције у овим срединама, као и укључење више Срба у косовску полицију, чиме ће се повећати поверење међу грађанима“, навео је он.
Према његовим речима то су конкретне мере које ће створити услове да правосудни органи и тужилаштво притворе и процесуирају оне који врше криминална дела.
Имајући у виду да се све више говори о постојању радикалних исламиста на Космету и да је недавно ухапшено пет особа под сумњом да су спремали терористички напад — тровање Грачаничког језера, Марић је истакао да је то подигло ниво страха на Косову и Метохији.
„То је додатно уплашило Србе, као најслабију групацију, али страх је присутан и код Албанаца“, рекао је он и додао да је полиција подигла приправност на највиши ниво.
„Припадници полиције носе и панцир прслуке, а појачана је и контрола возила, тако да цела ова ситуација додатно усложњава проблеме које Срби имају и ми са међународном заједницом инсистирамо да њихово присуство буде далеко веће у овим срединама и да више пажње обрате на српску заједницу“, рекао је Марић.
На питање како је схватио изјаву шефа грчке дипломатије Никоса Коцијаса да ће Атина подржати учлањење Косова у међународне организације и да ће ускоро бити отворена канцеларија Косова у грчкој престоници, Марић је рекао да ће на то реаговати када се буде знало да ли је то став Владе у Атини или став тог министра.
„Када будемо знали који је заиста став Владе у Атини по том питању онда можемо да коментаришемо изјаву министра, који је члан Владе, међутим да ли је то и став Владе Грчке, то ћемо да видимо“, рекао је Марић.
Поводом тврдњи Приштине да ће до 1. октобра бити уклоњен Парк мира и да ће мост на Ибру у Косовској Митровици бити отворен за саобраћај, Марић је нагласио да тренутно нема договора по том питању.
Он је подсетио да је прошле године договорено да нема једностраних потеза и истакао је да би било неодговорно давати било какве изјаве и лицитирати са било каквим датумима док не буде заједничког договора шта ће да се ради са мостом.
„Тренутно нема договора по питању моста и било какав једнострани потез угрожава процес разговора са једне стране, а са друге упућује на ситуацију могућих сукоба и конфликата. То сигурно није у интересу никог од нас, јер грађани су и овако доста уплашени, превише је проблема и потпуно је непотребно стварати нове. Зато међународна заједница инсистира на процесу који ће договором довести до компромиса“, рекао је Марић.