Председник Румуније Клаус Вернер Јоханис стигао је у Београд, где се састао са председником Србије Томиславом Николићем и премијером Александром Вучићем. Он је са собом донео поруку мира, пожелевши Србији да што пре отпочне преговоре са Европском унијом и понудио јој помоћ око припрема за почетак преговора. Он је говорио и о економској сарадњи Србије и Румуније, наводећи као пример изградњу аутопута Темишвар-Београд, али и сарадњу у области енергетике. Међутим, Јоханис на главно питање, које је ових дана уздрмало јавност, није дао одговор, а то је да ли ће Румунија признати независност Косова?
На конференцији за новинаре говорили су оба председника, међутим новинари су остали ускраћени за питања. Председник Румуније је том приликом рекао да његова земља јасно подржава европску перспективу Србије, као и да Србија заслужује да јој се признају напори које је уложила.
„Румунија јасно подржава интеграцију Србије у ЕУ. Ја се надам да ће преговори о уласку Србије у ЕУ почети још ове године“, поручио је Јоханис.
Председник Србије Томислав Николић, са друге стране, изјавио је да Србија неће наседати на провокације и уложиће све напоре да Балкан буде трајна оаза мира и стабилности. Он је истакао и то да се поред великог труда да овај део Европе крене напред и да се обезбеди бољи стандард живота грађана, опет постављају искушења и препреке, а као пример навео је недавне сукобе у Македонији, проблем миграната, али и питање зида која Мађарска подиже према Србији.
Николић је додао да је пример тих препрека и недавни „покушај линча премијера Србије, на месту које би самом својом страшном суштином требало да позива на мир и опраштање, само врх леденог брега нестабилности, створено злоделима оних који се лажно куну да су им мисли посвећене успостављању мира у региону као и нама“.
„Србија неће наседати на провокације, већ ће показати величину“, поручио је Николић.
Са румунским председником разговарао је и српски премијер Александар Вучић који се дотакао и питања о положају румунске националне мањине у Србији, рекавши да се они решавају у оквиру Међувладине мешовите комисије за мањине. Премијер је истакао да је румунска национална мањина у Србији, као и српска у Румунији, мост сарадње две културе и двеју земаља.