Сулејман Угљанин, лидер утицајне Странке демократске акције Санџака, позвао је Бошњаке, који су 11. јула присуствовали комеморацији у Поточарима, да се не одазивају на евентуалне информативне разговоре полиције, без писаних позива безбедносних служби.
У саопштењу које је ова странка издала тврди се да „српске безбедносне службе спроводе организовано застрашивање, прете и приводе Бошњаке у Санџаку, који су били у Поточарима на комеморацији у Сребреници када је нападнут српски премијер“.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић овај потез СДА и Угљанина види као једну врсту позива на побуну.
„То је тиха побуна, али — побуна. Тако нешто мора да наиђе на осуду и репресију од стране државе. Ако неко позива припаднике своје заједнице да бојкотује државу, а држава не реагује одмах, сутра ће можда имати и оружану побуну“, сматра Анђелковић.
Лидер СДА, осим што сматра да се на овај начин прогоне Бошњаци и угрожавају њихова основна људска права, ситуацију пореди са насиљем из времена деведесетих година прошлог века, када је, како пише у страначком саопштењу, извршен злочин у Сребреници, као и бројни други злочини над Бошњацима у Санџаку.
Анђелковић оцењује да овакве изјаве стварају додатне тензије у Санџаку и да Србија не би требала да попушта екстремистима, већ да енергичном акцијом сасече ствари у корену.
„Ако се таквим стварима превише попушта сутра можемо да имамо ново Косово на западу Србије. Муслимански екстремисти су већ све урадили да створе тензије. У Босни се чак говори и о рату, организован је покушај атентата на српског премијера, уз екстремистичке изјаве које стижу из Новог Пазара — све то су већ озбиљне индикације да се тамо свашта дешава. Ако би Србија попустила само би их охрабрила да иду још даље“, уверен је Анђелковић.
Полиција у Новом Пазару је демантовала Угљанинове тврдње да је било ко позван на информативни разговор из тог краја због догађаја у Поточарима, али СДА и даље тврди да се Бошњаци из Санџака без икаквог разлога и доказа означавају као дежурни кривци и позивају на информативне разговоре, чак и саслушавају у њиховим кућама и тако отворено застрашују.
Марија Ђорић, доцент на Институту за политичке студије, сматра да у тренутку када се Балкан налази пред новим безбедносним изазовима политичари сносе велику одговорност за своје изјаве.
„У тренутку када се Балкан налази пред новим безбедносним изазовима сви политичари сносе велику одговорност за изречено. Не би требало распиривати националне нити верске нетрпељивости на читавом западном Балкану, јер нас је искуство из прошлости научило да то није ни добар ни прави пут“, каже она, подсећајући да би сви требало да радимо на заједничком помирењу, а да би грађани требало да сарађују са државним органима, јер је то превенција и тероризма и екстремизма.
Она упозорава да би сви грађани Србије требало да сарађују са државним органима, јер је то у општем интересу свих, али сматра да, ипак, овакве изјаве не могу да изазову нове тензије у Санџаку.