Главни услов за добровољце је да нису терористи и да имају жељу да ратују против Исламске државе. Према различитим проценама, већ се нашло између 90 и 200 таквих људи. Пентагон тврди да се са кандидатима потписује уговор уз услов да се они „неће борити са владиним снагама председника Сирије Башара Асада“. Америка има план да обучава 5.000 бораца са ИД годишње.
„Идеја да се обуче ’добри‘ побуњеници који ће се борити против ’лоших‘ побуњеника је сама по себи осуђена на пропаст. САД су то већ покушавале: истренирати побуњенике, а онда их послати против исламиста. Међутим, ако се узме у целини, сиријски опозициони покрет није ништа друго него прва виолина исламиста. Тако је било у Сирији, тако је сада и тако ће, нажалост, бити.
Зато, кога ће САД обучавати и кога ће припремати — отворено је питање. Када се убацује новац у неку аморфну ’добру‘ опозицију и притом им се још даје оружје, после неког времена и новац и оружје нађу се у рукама исламиста. Тако је било у Ираку 2006-2007. године“, рекао је за Спутњик доцент Више школе економије Сергеј Демиденко.
По његовом мишљењу, сличан корак САД није ништа друго него пропагандни чин. САД говоре да ће подржавати неке здраве снаге сиријског друштва против исламиста. У стварности, слични кампови који се већ налазе у Сирији неће бити „ништа друго него политика и пропаганда“, сматра овај експерт.