„Застава“, међутим, очекуjе знатно већу надокнаду, увећану за камате обрачунате за 24 године уназад, прецизниjе за период од 31. jануара 1991.
Генерални директор Групе „Застава возила“ Драган Среjовић изјавио је за „Данас“ да ће се крагуjевачка фабрика, уколико другостепени суд у Љубљани, по жалби државе Словениjе, поништи претходну пресуду, обратити Суду у Стразбуру, чиме у „Застави“, према његовим речима, демонстрираjу чврсту решеност да поврате или наплате имовину коjа jе у минулим децениjама, широм бивше Jугославиjе, стицана новцем „Заставиних“ трудбеника.
„Застава“, тврди Среjовић, поседуjе валидну документациjу о имовини те фабрике у свим новонасталим државама на простору некадашње СфРJ.
Среjовић jе изразио очекивање и да ће ускоро бити решен проблем „Заставине“ имовине у Босни и Херцеговини, конкретно у Сараjеву, у коjем „Застава“ поседуjе два продаjно-сервисна обjекта, укупне вредности око 1,4 милиона евра.
Kрагуjевачка фабрика jе споразумно своjевремено наплатила своjу имовину у Хрватскоj (обjекат у Загребу и одмаралиште у Пучишћу на Брачу) и у Mакедониjи (производни погони и хотел у Oхриду и друго). Новцем од наплате те имовине „Застава“ jе измирила стари дуг према „Фиjату“, што jе, пре десетак година, био први услов за повратак Италиjана у крагуjевачку фабрику аутомобила.
За разлику од Хрватске, Mакедониjе и БиХ, Црна Гора, слично Словениjи, ниjе вољна да споразумно реши захтев „Заставе“ да jоj се врати имовина у тоj држави.
Зато jе „Застава“ недавно надлежном суду у Подгорици поднела тужбу против Црне Горе, коjом захтева да jоj се плати локациjа у Бечићима, на коjој jе изграђен луксузни хотел „Сплендид“.
„Застава“ за локациjу у Бечићима, коjу jе купила ′80-их година прошлог века, о чему поседуjе комплетну документациjу, тражи надокнаду од 11,5 милиона евра, али jе спремна да прихвати и процену судског вештака.
Среjовић каже да у Групи „Застава возила“ планираjу да новцем од надокнаде за имовину у Словениjи и Црноj Гори барем делимично реше финансиjске проблеме „Заставе камиона“, „Заставе специjалних аутомобила“ у Сомбору, „Заставе ИНПРO“ и других фирми коjе послуjу у оквиру те групациjе коjа jе иначе, краjем маjа, уврштена у списак од 17 домаћих предузећа у реструктурирању коjа ће бити заштићена од потраживања поверилаца у наредних годину дана.