Како пише лист, један од разлога је то што су се САД бавиле важнијим задацима, а осим тога Бела кућа, која је покушавала да „нађе заједнички језик с човеком из Кремља“, сматрала је да су информације о корупцији у Русији „политички незгодне“.
Неименовани извор у америчком Конгресу изјавио је за Тајмс: „Смањење буџета, мања пажња Русији и политичко уверење да су такве информације незгодне, посебно у почетној етапи ресетовања односа с Русијом, значило је да није било лако бавити се таквим стварима.“
Поменути званичник се такође сећа случаја када је извештај ЦИА о корупцији у Русији, који је прослеђен Белој кући, вратио ономе ко га је послао уз псовке на корицама.
После 11. септембра 2001. у Министарству финансија САД формирано је ново одељење, које је за борбу против тероризма користило информације америчких обавештајних служби. Ал Каида и касније Иран постали су кључни циљеви Вашингтона који је почео да разрађује стратегију санкција, за случај да дипломатија буде неефикасна, а војна интервенција немогуће. Притом, Управа за обавештајни рад и анализу није сматрала Русију приоритетним задатком.