Две године након што је Уставни суд Србије прогласио неуставном одлуку о оснивању некадашње Војвођанске академије наука (ВАНУ), покрајина је добила нову академију сличног имена, овог пута основану као јавно предузеће. Зли језици би рекли — није шија него врат.
Из Српске академије наука у уметности поручују да их је формирање ВАНУК-а уверило да се ради о политичком настојању које ће резултирати релативизацијом или чак разбијањем јединственог научног, уметничког и културног простора.
Зашто Србији, поред САНУ који има свој огранак у Новом Саду, треба Војвођанска академија наука? И шта каже закон?
Слободан Орловић, професор правног факултета Универзитета у Новом Саду, за Спутњик објашњава да нема ни законски ни уставно правног основа за оснивање ВАНУК-а.
Он додаје да је Академија наука установа од посебног националног значаја, те да се не може се сматрати обичном установом културе, нити се може третирати Законом о јавним службама, на шта се позива покрајинска Скупштина.
Мирослав Васин, потпредседник Покрајинске Владе за Спутњик каже да је ВАНУК јавно предузеће чији је циљ финансирање пројеката који се тичу културе националних заједница и научних и уметничких токова у Војводини.
„То није никаква академија наука, у њој не постоје академици, већ научници и уметници, који ће кроз реализацију пројеката обогаћивати културну сцену Војводине“, поручује Васин.
Оснивање ВАНУК-а професор Орловић види као политички мотивисан покушај избегавања одлуке Уставног суда. И не само то.
„Све бивше Југословенске републике и две аутономне покрајине имале су своје академије наука. Од свих њих, укључујући непризнату републику Косово, сада су настале националне државе. Ту једино Војводина штрчи“, каже Орловић и додаје да страхује да би ВАНУК у будућности могао бити један од елемената већих права северне српске покрајине.
И потпредседник СНС-а Игор Мировић сматра да оснивање спорне установе представља покушај да се политика пребаци на терен највишег друштвеног ангажовања.
„Реч је о политичкој провокацији, срачунатој да у предизборном периоду окупи мали број људи око пропале идеје континуираних сукоба и подела, чак и на нивоу највишег академског, научног и уметничког стваралаштва у Србији“, каже Мировић за Спутњик.
Мирослав Васин, међутим, тврди да нема говора о оснивању нове академије наука у Војводини и да те приче пласирају они којима смета све што има примесу „војвођанско“ и „регионално“. Импликације да Демократска странка жели отцепљење покрајине сматра увредом.
„Ја сам Србин из Војводине, коме срце задрхти када види шајкачу исто као када види војвођански гуњ. Ако ми неко имплицира да желим да се одвојим од свог народа, тај ме је тешко увредио, као и све Србе у Војводини“, поручује Васин.
Време ће показати да ли ће ВАНУК заиста успети да обједини и презентује све специфичности војвођанске науке и уметности, или је ова установа само послужила покрајинским властима да се мало шегаче и, бар до следећих избора, подигну притисак колега из опозиције. До тада, Војводина има „вакадемике“ и Академију без академика.