Свако разматрање захтева за пријем Косова у Унеско не само што би представљало кршење резолуције Савета безбедности УН 1244 (из 1999. године), већ би имало и изразито негативан утицај на актуелни дијалог Београда и Приштине у Бриселу, истичу у Министарству спољних послова Србије.
„Република Србија ће свим расположивим дипломатским средствима настојати да спречи чланство Косова у Унеску, имајући у виду неприхватљивост овог захтева са правног, политичког и културног становишта“, истиче се у одговору на питање Танјуга поводом медијских навода да је Косово поднело захтев за чланство.
Како је речено, Србија ће наставити са активностима усмереним ка обезбеђивању пуне примене резолуције 1244 Савета безбедности.
Косовски министар спољних послова Хашим Тачи је прошле недеље објавио на свом твитер налогу да је Косово поднело захтев за чланство у Унеску.
То је наишло на оштре критике званичника у Београду, а шеф дипломатије Ивица Дачић напоменуо је да то „није отварање врата за столицу у Уједињеним нацијама“.
Огласио се и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, рекавши да Влада Србије и српска дипломатија не прихватају идеју да Косово буде члан Унеска и да ће борити против тога.
Сељими: Србија не може да спречи чланство Косова у Унеску
Србија не може да спречи чланство Косова у Унеску јер приликом гласања за пријем у ту међународну организацију земље-чланице немају право вета, тврди заменик косовског министра иностраних послова Петрит Сељими.
Сељими је за РТК изјавио да то што Косово није а Србије јесте чланица Уједињених нација „није битно“, јер верује у успех великог лобирања које је учињено по том питању.
„Законски, Косово има право да аплицира у Унеско, јер нису потребне две трећине гласова за пријем и има много држава Европе које су постале чланице Унеско пре него што су постале чланице УН“, навео је он.
Сељими сматра да би учлањење Косова у Унеско „била највећа победа косовске дипломатије од изгласавања одлуке Међународног правног суда“.
„Учлањењем у Унеско отворила би се врата за Косово у међународној арени, укључујући и учлањење Косова у многе конвенције УН и одједном би наш глас био веома значајан у осталим агенцијама УН“, закључио је Сељими, преноси РТК.