Азија, као и територије које излазе на Индијски океан, постају оружје у рукама америчких стратега, чији је циљ да испровоцирају етничку и религијску напетост у непосредној близини граница Русије и Кине, пише политиколог.
„У својству инструмента за постизање постављеног циља САД користе тероризам, екстремизам и сепаратизам. Користећи се слабошћу аутократских држава у региону, на основу етничких и племенских веза, Исламска држава, како је изјавио руски председник Владимир Путин, контролише 25 од 35 авганистанских провинција, укључујући северне“, наводи се у чланку.
Према речима политиколога, екстремистичка група Исламска држава највише иде у прилог НАТО-у да преузме контролу над Централном Азијом. Прва два покушаја да освоји регион — ′80-их и након терористичког напада 11. септембра 2001. године — завршила су се неуспешно.
Армањан сматра да САД имају циљ стварања „контролисаног хаоса“ у овом региону, укључујући увлачење Русије у конфликте „који се дешавају на територији Источне Европе, на Кавказу и у Централној Азији“, стварајући тачке војне напетости око Ирана, као и вршења притиска на Индију, која улази у састав БРИКС-а.
„У Индији постоји стална могућност изазивања масовних нереда, ослањајући се на тридесетмилионску заједницу муслимана, индијске шовинистичке групе, па и самог премијера Модија. Ако нико не заустави ово безумље, размере рата у који могу бити увучене Кина, Русија, Индија и Иран могу бити незамисливе“, закључио је политиколог.