Председавајући и чланови Председништва БиХ Драган Човић, Младен Иванић и Бакир Изетбеговић налазе се у посети Београду, где их је уз највише војне и државне почасти, гарду и интонирање химни дочекао српски премијер.
Вучић је, на конференцији за штампу истакао да је разговор био отворен и искрен и да су такви разговори најбољи.
„Верујем да смо отворили нову страницу наше заједничке будућности“, истакао је Вучић.
Било је речи о конкретним пројектима, економским темама, а како је навео, постигнут је договор да се одржи заједничка седница двеју влада у септембру.
„Као Србија желимо најбоље могуће односе са БиХ“, нагласио је Вучић.
Изетбеговић: Осуда ратних злочина без обзира над ким су почињени
Бакир Изетбеговић изјавио је да је Сарајево током рата деведесетих година показало снагу која се систематски супротставила злочину, а не која га је охрабривала и планирала. Он је рекао да је Сарајево, у време када је било опкољено, имало снаге да заустави оно што су радили поједини побуњени команданти, као и да спречи злочине над Србима.
„Сарајево је претрпело ужас у рату, сваки трећи Сарајлија је рањен, а сваки десети — погинуо. Међутим, Сарајево је имало снаге да заустави усред рата злочине над Србима. Заустављањем онога што су радили поједини побуњени команданти у Сарајеву ми смо показали да смо она снага која се систематски супротстављала злочину, а не која га је охрабривала и планирала“, рекао је Изетбеговић.
Он је истакао да је сваки ратни злочин — ратни злочин, без обзира над ким је почињен.
„Небитно да ли се тај злочин десио у Сребреници 8.372 или се десио осам пута, злочин је злочин и ми га прихватамо, а онима који су га починили — биће им суђено“, додао је он.
Говорећи о Насеру Орићу, Изетбеговић је рекао да је он био приведен оног тренутка када је стигао у Сарајево, као и да ће процес против њега бити настављен.
„Ваља веровати правосуђу и ваља учинити све да грађани што више верују у правосуђе“, додао је он.
Изетбеговић је рекао и да данас не може бити развоја и стабилности региона без процеса помирења и додао да је инсистирао на томе да данашњи састанак буде у Београду и да се прошета градом како би осетио реакцију грађана.
Човић: Прошлост историчарима, а ми да гледамо напред
Човић је поручио да прошлост између Србије и БиХ треба оставити историчарима, а да представници власти треба да гледају напред и да сарадњу подигну на највиши могући ниво.
„Десет дана после Сребренице ми данас овде причамо о сасвим другим темама. Данашња посета је изузетно добар потез и хвала на позиву“, рекао је Човић.
Према његовим речима, не треба поклањати пажњу заговорницима лоших односа, већ оној „великој маси која жели другачију будућност“.
Истичући да има пуно тога што људе у обе земље тера на размишљање о прошлости, коју свако тумачи на другачији начин, каже да ипак има више онога што нас мотивише да гледамо напред.
Човић је посебно истакао значај Конференције о Западном Балкану 27. августа у Бечу, када, како је рекао, очекује снажан искорак.
После тога биће одржана заједничка седница Владе Србије и Савета министара, рекао је Човић, додавши да ће председник Србије бити позван да посети Сарајево у октобру.
„То је пут, другог нема“, додао је он.
Човић је такође рекао да ће снажно подржати заједничке пројекте које је најавио премијер Вучић.
Иванић: Србима у интересу стабилна БиХ
Младен Иванић каже да је у интересу босанских Срба да у стабилним условима заједно са друга два народа иду путем ка ЕУ.
Он је одговарајући на питање новинара у вези са недавним оптужбама које је председник РС Милорад Додик против њега изнео у Београду, када је тврдио да води издајничку политику која није у складу са српским ентитетом, изјавио да српску престоницу не види као место где Срби из РС треба да воде политичку битку.
Иванић је нагласио да је његова политика да као члан Председништва заступа интересе српског народа, али да та политика не укључује потребу да сваки дан буде у сукобу.
„У интересу је Срба да у стабилним смиреним условима заједно с друга два народа идемо ка ЕУ. Ми смо суштинске ствари у БиХ мање-више дефинисали. Стабилна БиХ, у којој је РС саставни део, у интересу је српског народа и томе ћу посветити свој мандат“, нагласио је он.
Иванић је поновио да Београд неће користити за унутарполитичке сукобе са Додиком, додајући да то што изјављује председник РС само говори о њему.
Могућа шира сарадња у енергетици, туризму, наменској индустрији
Вучић је река и да постоји могућност да се она подигне на значајно виши ниво.
Вучић је на конференцији за медије после састанка рекао да би, када је реч о наменској индустрији, Србија и Босна и Херцеговина могле заједно да наступе на трећим тржиштима, што би значило више посла за грађане двеју земаља и више новца за компаније.
Са члановима Председништва БиХ разговарао о сарадњи у области инфраструктуре,наменске индустрије,енергетике и туризма pic.twitter.com/Vy3AOUE9iF
— Александар Вучић (@SerbianPM) July 22, 2015
„Мислим да смо успели да договоримо да радне групе наредних дана у Сарајеву и Београду раде на томе“, рекао је Вучић, додајући да би већ постојећа сарадња могла да се подигне на значајно виши ниво.
Када је реч о сарадњи у области енергетике, Вучић је рекао да је било речи о електро-мрежи између Бајине Баште, Вишеграда и Пљеваља у Црној Гори и додао да две земље могу да постигну добар напредак и када је реч о туризму.
„Мислим да можемо да привучемо туристе и направимо сличан визни, односно безвизни режим за туристе из различитих делова света, да их привлачимо понудама, да промовишемо екскурзије за одлазак ученика у БиХ и Србију, да обезбедимо заједничке подстицаје… Али сада је на радним групама и ресорима да наставе да раде на томе“, рекао је Вучић.