Главни противници формирања Специјалног суда су посланици ДПК, предвођени Наитом Хасанијем, који траже да нови суд процесуира све ратне злочине, што, према мишљењу западних дипломата, представља покушај одлагања „неминовног“.
Тачи је, после састанка са неколико „побуњених“ посланика, рекао да косовски парламент вероватно неће правити паузу у августу, како би се овај посао што пре обавио, али приштински медији наводе да је тешко очекивати да посао око формирања суда буде окончан пре септембра.
Специјални суд за ратне злочине ОВК, у ком ће судије и тужиоци бити странци, требало је да буде формиран још почетком године, али су ветерани ОВК, међу којима има и неколико посланика Тачијеве партије, успевали да успоре овај процес.
Укупно, формирању суда противи се седам посланика Тачијеве партије, уз покрет „Самоопредељење“ Аљбина Куртија, као и странке двојице бивших команданата ОВК и хашких оптуженика Рамуша Харадинаја и Фатмира Љимаја.
Портал листа „Зери“, позивајући се на извор који је био на састанку, наводи да је Тачи „запретио“ посланицима да је, уколико не гласају за оснивање Специјалног суда, спреман да поднесе оставку на партијску функцију.
Косовски парламент 29. јуна није има већину за амандмане на Устав Косова, јер је седам посланика ДПК било против, два су била уздржана, а четири посланика те странке нису присуствовала заседању.