Не само да се налази у „идеалној зони“, у којој је живот могућ јер није ни превише топла, ни превише хладна за воду у течном стању, већ њена звезда личи на „старију сестру“ нашег Сунца, навела је НАСА.
Другим речима, ова егзопланета, названа Кеплер 452б, која се налази на 1.400 светлосних година од нас, могла би да нам пружи увид у апокалиптичну будућност Земље, сматрају научници.
За откриће ове планете заслужан је свемирски телескоп Кеплер, вредан 600 милиона долара, који је лансиран 2009. године са задатком да открива нове светове, сличне нашем.
„Кеплер 452б кружи око сличног Сунца као што је наше, али 1,5 милијарди година старије“, истиче НАСА у свом саопштењу.
Његова звезда је за четири процената масивнија и 10 одсто светлија од Сунца.
Уколико је, као што се научници надају, Кеплер 452б стеновита планета, онда је врло вероватно актер застрашујућег сценарија, будући да под утицајем врелине њене умируће звезде испаравају сва њена језера, мора и океани.
„Ако је Кеплер 452б заиста стеновита планета, из њеног положаја у односу на звезду би се могло закључити да она улази у фазу стаклене баште своје климатске историје“, казао је Даг Калдвел, истраживач са Института за истраживање ванземаљске интелигенције (СЕТИ).
„Могуће је да растућа енергија њеног умирућег сунца загрева њену површину и доводи до испаравања њених океана. Водена пара би могла заувек да нестане са планете“, додао је он.
„У овом тренутку Кеплер 452б вероватно доживљава оно чиме ће се Земља суочити за више од милијарду година, када Сунце почне да стари и да буде светлије“, навео је Калдвел.
Кеплерова мисија лансирана је 2009. године са задатком да истражи Млечни пут у потрази за планетом на којој би живот био могућ. „Данас, након толико хиљада нових открића, астрономи су на прагу да пронађу нешто о чему је човечанство сањало хиљадама година — другу Земљу“, навела је данас НАСА најављујући откриће егзопланете Кеплер 452б.
Америчка свемирска агенција је данас објавила и најновији каталог кандидата за егзопланете, у који је на досадашњих 4.175 небеских тела које је свемирски телескоп открио додато више 500 нових, потенцијалних планета.
„Каталог садржи наше прве анализе података које је Кеплер прикупио“, казао је Џефри Кафлин са Института СЕТИ.