Кина је започела радове на састављању радио-телескопа чији ће тањир бити величине 30 фудбалских игралишта, пренела је кинеска информативна агенција „Синхуа“, додајући да ће телескоп тежак 10.000 тона уједно бити и највећи телескоп икада изграђен.
Очекује се да радио-телескоп са сферичним пречником од петсто метара (FAST), чија изградња се одвија у природном басену у југозападној кинеској провинцији Гуејџоу, умногоме побољша могућности посматрања свемира, јавља „Синхуа“.
Лист цитира Ву Сјанпинга, генералног директора Кинеског астрономског друштва, који тврди да „уз помоћ осетљивијег телескопа можемо да региструјемо и слабије и удаљеније радио-поруке“.
Он је додао да ће овај телескоп Кини „помоћи у потрази за интелигентним облицима живота ван наше галаксије" и „истраживању порекла универзума“.
China has begun to assemble FAST, the world's largest radio telescope. https://t.co/7IwJfH43UL #space pic.twitter.com/fUNgXjwduM
— Inside Space (@GoInsideSpace) July 24, 2015
Овај телескоп састојаће се од 4.450 троугаоних панела, које техничари у овој фази конструкције спајају са рефлектором телескопа.
First of 4,600 panels for China's FAST telescope shipped, says state media. Will be world's largest radio telescope pic.twitter.com/Yt9FTZIE1d
— Andrew Jones (@AJ_FI) July 21, 2015
Што се тиче „тањира“ кинеског телескопа, он ће се састојати од приближно 460.000 рефлектујућих огледала, а укупна површина ће премашити 250.000 метара квадратних; обим ће, како наводи „Синхуа“ износити 1,6 километара.
Када је у питању величина, FAST ће престићи радио-телескоп Аресибо у Порторику, који има 305 метара у пречнику.
Телескоп ће добрим делом бити изолован, како се у његовој близини не налази ниједно насељено место. Научници сматрају да ће то обезбедити идеалне услове да телескоп детектује сигнале из свемира.
Планирано је да овај пројекат, који кошта 700 милиона јуана (112 милиона долара), буде завршен током следеће године.