Међународне војне игре биће одржане од 1. до 14. августа, а по други пут учествоваће и представници Војске Србије. Нашу земљу, као и прошле године представљаће тенкисти у дисциплини тенковски биатлон.
„Такмичари ће се такмичити у тенковским дисциплинама, односно на реализацији активности на тенковско-тактичкој стази са препрекама. То подразумева управљање и маневар тенком на стази за вожњу, реализацију гађања из колективног наоружања, из тенковског топа, противавионског митраљеза и спрегнутог митраљеза. Приликом реализације вожње на тенковско-техничкој стази посада тенка је принуђена да савлађује низ препрека — од успона, бочног нагиба, проласка кроз минско поље и дубоки газ, противтенковске ровове и ескарпу“, каже пуковник Жељко Кузмановић, руководилац припрема тенковске екипе за учешће на Међународним војним играма.
Пуковник Кузмановић каже да ће се све екипе, изузев екипе домаћина и кинеске екипе, такмичити на тенковима Т72 Б3.
„Наше посаде су се припремале за овај тип тенка, с тим да морам истаћи да ми овај тенк у војсци имамо у модификованој верзији. У оквиру СДПР постоји модификована верзија тенка М84 који на себи има нишанске и осматрачке справе које на себи има тенк Т72 Б3, што нам је умногоме помогло и користило да обучимо наше посаде и припремимо их на оно што ћемо на терену затећи“, каже Кузмановић.
Разлике између овог тенка и тенка М84, који користи војска Србије је пре свега у нишанским и осматрачким справама и делимично у снази мотора. Тенк Т72 Б3 има термовизијску нишанску справу која је другачија од оне коју има наша војска, каже Кузмановић.
Тенк Т72 Б3 је наследник легендарног Т72 који је у серијску производњу ушао још 1973. године и спадао је у стандардно наоружање земаља Варшавског уговора. Током година доживео низ модификација и унапређења, од чега је верзија Б3 последње. Првих 150 тенкова ове серије испоручени су руској војсци 2013. године.
Неки војни стручњаци га сматрају јефтинијом алтернативом Т72 Б2 „рогатка“. Т72 Б3 опремљени су новим мотором, новим нишанским справама, новим системом за управљање ватром и другим побољшањима.
Такмичења Међународних војних игара биће одржана на десет локација у различитим деловима Русије и на њима ће учествовати представници 14 земаља. Тенковска такмичења почеће 1. августа.
Програм такмичења, поред тенковског биатлона, обухвата и игре у води, али и такмичење инжењера, где ће војни конструктори помагати својим јединицама да савладају одређене препреке.
Церемонија отварања игара биће одржана 1. августа у Алабину, у близини Москве.
Екипа Војске Србије прошле године освојила је треће место, каже пуковник Кузмановић. За овогодишње такмичење тим је припремљен квалитетно, а коришћена су како искуства са прошлогодишњег такмичења, тако и искуства других земаља.
„Свим срцем ћемо се борити да остваримо што боље резултате како бисмо на тај начин што боље представили Војску Србије и нашу државу у што бољем светлу“, закључује пуковник Кузмановић.