„Словенија има и имаће у будућности веома јасан политички став о антируским санкцијама, који штити до данас у својству члана ЕУ. Ми смо једна од тих држава које се, без обзира на донете мере, залажу на нивоу шефова дипломатија. И ја сам се залажем за дијалог по украјинском питању и за већу употребу политичких метода у циљу смањења војног конфликта и свега што води насиљу“, објавио је свој став Церар.
„Наравно, Словенија остаје при том ставу. Веома пажљиво пратимо ситуацију. Ако се ситуација побољша, биће нам веома драго. То ће довести до укидања санкција“, изјавио је Церар, додавши да је разговор са Медведевим био веома отворен. Шеф Владе Словеније обећао је да ће пренети свој став и другим члановима ЕУ.
Са друге стране, научни сарадник Института за славистику Руске академије наука Надежда Пиљко за Спутњик каже да су мале шансе да Словенија постане локомотива Европске уније када је реч о укидању санкција Русији. Према њеним речима, Словенија има јаке економске везе са Русијом, робна размена између две државе је релативно велика, а Словенци су уморни од политике „стезања каишева“ и смањења социјалних трошкова.
„Церар је политичар новог времена, он се залаже за принцип „човек је човеку — човек“. Влада у Љубљани схвата да би прекид економских односа са Русијом значио велике губитке за словеначку привреду“, објашњава Пиљко.