Савет безбедности Уједињених нација гласаће данас о резолуцији која предвиђа успостављање међународног суда за утврђивање одговорности за пад авиона "Малезија ерлајнса", који је прошле године оборен изнад истока Украјине, против које је Русија, због чега је већ најавила да ће уложити вето. Русија је предлагала алтернативну варијанту документа.
Нацрт резолуције предложила је Малезија у име пет земаља које учествују у истрази пада авиона, међу којима су Аустралија, Белгија, Холандија и Украјина.
„Гласаћемо против. Не сумњам у то. Ако резолуција добије девет или више гласова за, ми ћемо уложити вето, а ако добије мање од девет гласова, руски глас ће бити само један од негативних гласова поред других чланица СБ. Нажалост, мислим да је вероватно да ће резолуција добити девет гласова за“, рекао је пре два дана стални представник Русије у УН Виталиј Чуркин.
Чуркин је додао како се нада да аутори резолуције уопште неће ставити на гласање резолуцију о МХ17, али ако то учине, мораће да преузму „политичку и практичну одговорност за последице такве одлуке“.
Руски представник у УН је додао да они који инсистирају на усвајању резолуције очито покушавају да „отворе још један фронт за конфронтацију, што би могло да има далекосежне последице на међународне односе“.
„Овај корак према конфронтацијама је веома опасан“, истакао је Чуркин, додајући да би Москва желела да „настави рад у духу сарадње“.
Руска делегација је предложила алтернативну верзију резолуције која садржи тачке о потреби да се обезбеди транспарентна, независна и међународна истрага. Осим тога, у њој се наводи да све заинтересоване земље треба да имају приступ документима истраге.
Руска верзија резолуције садржи и позив свим државама на сарадњу у спровођењу истраге. Русија тражи да специјалисти који воде истрагу редовно информишу СБ о току истраге.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је раније да је пад авиона резултат кривичног дела, а не претња међународном миру и безбедности, како се наводи у малезијској резолуцији. Министар је нагласио да СБ УН никада није стварао суд за авионске несреће.
Авион „Малезија ерлајнса“ на лету од Амстердама за Куала Лумпур је пао изнад Доњецке области у Украјини, када је погинуло је 298 путника и чланова посаде.