Миљеник посетилаца Националног парка Хванге, лав по имену Сесил, стар 13 година, био је понос и дика целог Зимбабвеа, а онда је свирепо убијен.
Најпре је намамљен из резервата, а затим рањен самострелом и гоњен 40 сати пре него што је докрајчен ватреним оружјем. Мртвој животињи је потом одрубљена глава, а кожа одрана.
Убиством легендарног лава, Волтер Џејмс Палмер, 50-годишњи зубар из Минесоте, постао је нови „државни непријатељ“ на интернету и у САД.
Палмерови налози на Фејсбуку и Твитеру затворени су јуче након што су били преплављени нападима и најоштријим коментарима, а на улазу његове ординације у Минеаполису пролазници су плишаним играчкама и цвећем направили својеврсни меморијал у част мртвог лава.
Како преноси АФП, Палмер је провео свега недељу дана почетком јула у Зимбабвеу, а тек су након његовог одласка власти националног парка и активисти за заштиту животиња алармирали медије о убиству лава.
У саопштењу које је синоћ објавио, амерички стоматолог изражава жаљење због смрти лава, али тврди да је био уверен да је лов на Сесила био легално организован.
„Дубоко жалим што је активност коју волим и коју практикујем одговорно и у складу са законом довела до смрти лава о чијем статусу звезде нисам био обавештен“, правда се Палмер, додајући да је „веровао локалним водичима да је све обављено у границама закона“.
Представници невладине организације за заштиту дивљих животиња Зимбабвеа ЗЦТ, тврде да су ловци учинили све како би уништили огрлицу са ГПС-ом коју су Сесилу поставили истраживачи како би пратили његово кретање.
„Према нашим информацијама, Палмер је починио слична злодела и у другим земљама“, наводи Удружење сафари водича Зимбабвеа.
Зубар из Минесоте је још 2009. године привукао пажњу „Њујорк тајмса“ због употребе самострела у лову на дивље звери. Палмер се тада хвалио да је научио да њиме барата са пет година и да је способан да погоди мету на раздаљини од 90 метара.
Годину дана раније, Палмер је осуђен на годину дана затвора условно и новчану казну од 2.400 долара због убиства црног медведа ван резервата, у Висконсину. И тада је изјавио да је „веровао локалним водичима да је све обављено у границама закона“.
Палмер, уосталом, никада није крио да воли да лови заштићене дивље животиње. На свом налогу на Фликру поставио је фотографије на којима позира са разним „трофејима“: медведом, лавом, носорогом, бизоном, леопардом… Талас индигнације који је подстакао убиством Сесила можда најбоље илуструје саопштење организације за заштиту животиња ПЕТА која тражи да „зубар буде изручен, осуђен и ако је могуће обешен“.
„Сесилова смрт је велика трагедија и страшан губитак. Био је икона, једна од најлепших животиња“, наводе у Националном парку Хванге.
Лав је био део истраживачког пројекта научника са Оксфордског универзитета који су пратили његово кретање помоћу ГПС-а.
Помагачи у убиству пуштени уз кауцију
Професионални ловац Тео Бронкхорст и власник фарме Хонест Ндлову, који су оптужени да су помогли америчком туристи Волтеру Палмеру да улови и убије најпознатијег лава у Зимбабвеу, пуштени су данас на слободу уз кауцију.
Њих двојица се терете за лов на земљишту на ком то није дозвољено и непоседовање потребне дозволе за лов, а пуштени су уз кауцију од по 1.000 долара, с тим да се поново појаве на суду 5. августа, пренео је Би-Би-Си.
Бронкхорсту и Ндловуу прети 15-годишња робија уколико буду проглашени кривим.