„Наша упорна објашњења оваквог неблаговременог и контрапродуктивног корака који је без преседана у прошлости, много пре завршетка истраге о паду ’боинга‘, нису била прихваћени“, наводе у МИП-у.
„У овим околностима, Руска Федерација која свим снагама жели да спречи раскол у СБ УН и питање преведе у конструктивни правац, није сматрала могућим да пропусти наметање Савету безбедности политизовану одлуку и гласала је против ње“, истичу у МИП-у.
Руски спољнополитички ресор је нагласио да Москва осуђује обарање малезијског авиона и још једном изразила најдубље жаљење рођацима путника и чланова посаде.
У МИП-у Русије су подсетили да од тренутка доношења резолуције 2166 у СБ УН од 21. јула 2014. године која остаје једино прихватљива основа међународне сарадње у интересима независне и транспарентне истраге обарања авиона, Москва је више пута излазила са предлозима за укључивање потенцијала СБ у праћење истраге.
„Управо због тога Русија је припремила пројекат резолуције СБ УН, ослањајући се на резолуцију 2166, у којој се широко користе механизми УН ради брзог завршетка пуне, транспарентне и међународне истраге, која изазива поверење, катастрофе за накнадно тражење најбоље прихватљиве формуле суђења. Тако пуна реализација резолуција 2166 помоћи ће да се утврди ко је кривац и треба да буде кажњен“, наводе у министарству.
Савет безбедности Уједињених нација није изгласао формирање трибунала који би се бавио „истраживањем“ узрока пада малезијског авиона МХ-17 након што је Русија одржала обећање да ће ставити вето на нацрт резолуције.