Наиме, како се наводи у саопштењу шефице европске дипломатије Федерике Могерини, Црна Гора, Албанија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Украјина продужиле су санкције Русији. Оно што је посебно занимљиво јесте да је међу овим државама поново и Црна Гора. Откуда Црна Гора у овом друштву?
Овакве одлуке црногорских власти противне су, према мишљењу саговорника Спутњика, како интересима Црне Горе тако и већинској вољи грађана који тамо живе.
„Свима је јасно да ЕУ и патуљасти државолики провизоријуми попут Црне Горе само испуњавају захтев Сједињених Америчких Држава које једине имају иоле разумљив, иако нечастан, мотив. Разумљив јер је део њихове стратегије да Русија клекне на колена како би Американци, односно њихове велике корпорације, уживали у ресурсима којима располаже руски народ“, констатује Раичевић.
За Славена Радуновића, председника Одбора за европске интеграције Скупштине Црне Горе, оваква одлука црногорских власти је изненађење само за неког ко не прати односе на тамошњој политичкој сцени у последњем периоду.
Однарођени главаши
„Црногорска власт већ дуже времена не води црногорску политику сходно интересима државе и грађана Црне Горе, већ спољнополитичким интересима неких држава које су углавном с друге стране океана“, прецизира Радуновић.
И наш други саговорник Гојко Раичевић додаје да је велика разлика између воље грађана и онога што ради црногорски режим. Иако би, како каже, према свим демократским постулатима режим требало да представља вољу народа, што у Црној Гори дефинитивно није случај. То је потврђено, појашњава Раичевић, и што се тиче санкција Русији и што се тиче интеграција у НАТО.
„Искрено се надам да руски народ прави разлику између режима и воље српског народа који Русију доживљавају као мајку, а руски народ као једнородан и једноверан. Сведоци смо свакодневне ужасне антируске кампање у Црној Гори где се већ неколико пута појављују билборди који омаловажавају ту братску земљу и њен народ. Једино што остаје је да се надамо да то неће још дуго трајати“, категоричан је Раичевић.
Председник одбора за европске интеграције Славен Радуновић истиче да црногорска привреда има озбиљне губитке због овакве политике тамошње власти. Он каже да је значајно смањен број руских туриста, и то добро платежних туриста.
„Приметна је тенденција продаје некретнина од стране руских држављана у Црној Гори и скоро апсолутни престанак инвестиција из Русије. За слабашну црногорску привреду сваки овакав ударац је врло тежак и од њега се тешко опоравља. Црногорска власт пропагира став да ће се све то надокнадити инвестицијама са Запада, којих међутим нема“, закључује Радуновић.