Феномен је да Мртво море губи воду по стопи од више од једног метра годишње, а процењује се и погоршање проблема уколико се не успостави међународна интервенција. Иако власти још увек нису објавиле конкретне бројке о проузрокованој штети, стотине нових кратера појављује се сваке године. Градоначелник Тамар региона, који обухвата јужну обалу Мртвог мора у Израелу, Дов Литвиноф рекао је да „то није проблем с којим могу да се суочавају сами“.
Стога, када се вода повлачи под земљом остане слој соли од око 30 метара, који се формирао хиљадама година. Без воде Мртвог мора које га штити, свежа вода од кише и поплава продире и раствара слој соли, стварајући шупљине које пропадају.
Кратери ће престати да се појављују само када се врати вода Мртвог мора, што захтева међународне напоре, јер и Јордан и Западна обала имају приступ мору. Али чак и ако се све стране укључе у иницијативу, биле би потребне деценије да се преокрене еколошка штета, упозорио је Литвиноф.
Мртво море је велика туристичка дестинација, али су две популарне плаже већ морале да буду затворене, а власти страхују да ова област може и даље пропадатии. То такође може погоршати рударску индустрију, као и екстракцију минерала за извоз широм света.