Британски премијер Дејвид Камерон одржао је ванредни састанак одбора за безбедност своје владе због прилива имиграната који траже улазак у Британију. На хиљаде људи, претежно са Блиског истока и из Северне Африке покушало је прошле недеље да уђу у Велику Британију кроз тунел који повезује француску луку Кале са Енглеском обалом. Око пет хиљада миграната живи на француској обали у импровизованим камповима, а најмање девет људи је погинуло покушавајући да пређу у Британију у протеклих шест недеља.
Британски премијер Дејвид Камерон рекао је после састанка да је ситуација са мигрантима неприхватљива.
„Апсолутни приоритет ове владе је да се ухвати укоштац са проблемом на сваки могући начин. Имамо људе који покушавају да илегално уђу у нашу земљу, а овде у Британији имамо превознике и туристе који иду на годишње одморе и који се суочавају са потенцијалним одлагањима. Предузећемо одмах акцију, почевши са помоћи Французима на њиховој страни границе, где ћемо поставити још ограде, још снага за надзор и још помоћи у свакој области у којој је то могуће. Разговараћу са председником Оландом, хоћу да му захвалим на додатном постављању француских полицијских снага. Желимо да смањимо притисак на тој страни границе. Овде желимо да помогнемо ауто-превозницима и туристима“, рекао је Камерон.
Покушај миграната да уђу на територију Британије кроз тунел испод Ламанша изазвао је у британској грофовији Кент велике застоје на путевима, тако да је влада ангажовала и војску да направи ред на њима. Војно земљиште у околини Фолкстона, где се налази улаз у тунел, биће претворено у привремене паркинге за камионе који већ неколико дана чекају на прелаз испод Ламанша.
Камерон је раније изјавио да су „ројеви“ миграната криви за хаос у Калеу и запретио да ће депортовати велики број људи из Британије.
„Све што може да се учини биће учињено како бисмо осигурали границу и како би британски грађани могли да оду на годишње одморе. Оно што морамо да урадимо јесте да се ухватимо укоштац са проблемом на његовом извору, а то је да зауставимо толики број људи да прелазе Медитеран у потрази за бољим животом. То значи да треба учинити све да се стабилизују земље из којих долазе, а такође значи и прекидање везе између права на путовање и права на останак у Европи и такође значи, у нашој земљи осигурати да буде теже да неко остане у Британији као мигрант“, истакао је премијер.
Тунел испод Ламанша дугачак је око 50 км и повезује британски Фолкстон у грофовији Кент и француски Кокел у близини велике севернофранцуске луке Кале. Према подацима француског Министарства унутрашњих послова, ова лука је тренутно дом за око 5.000 миграната, углавном из Северне Африке, који су настањени у избегличким камповима у близини транзитне зоне.
Ситуација у камповима у којима мигранти живе је тешка, каже један од њих. Људи живе у импровизованим логорима, под шаторима од картона и најлона.
Британско Министарство унутрашњих послова најавило је раније ове недеље да ће издвојити 10,9 милиона долара за јачање безбедности у тунелу, као и да ће окончати кризу са мигрантима. Британске власти потврдиле су планове за изградњу нове ограде око тунела.