Пад стопе власништва над некретнинама у САД наглашава размере штете од рецесије и спорог опоравка после кризе, али са текућим побољшањем стања на тржишту рада могуће је да се тај силазни тренд заустави, сматрају аналитичари, а преноси Ројтерс.
Они, такође, подсећају да је највиша стопа власништва износила 69,4 одсто, а забележена је 2004. године, док је у првом кварталу ове године износила 63,8 одсто.
„Верујемо да је стопа власништва достигла своје дно, али не очекујемо да ће она почети значајније да расте пре 2017. године“, каже виши економиста у агенцији „Мудис аналитикс“ Андрес Карбачо Бургос, и истиче да не верује да ће се тренд пада наставити.
Његов оптимизам заснива се на паду стопе незапослености која у САД тренутно износи 5,3 одсто и налази се на свом минимуму у последњих седам година.
Таква стопа је јако близу граничне вредности од 5,0 до 5,2 одсто, коју у америчкој централној банци „Фед“ сматрају пуном запосленошћу.
С обзиром на слабу понуду бироа за запошљавање, расте притисак за повећање плата, па се може очекивати да ускоро порасте број радника који су у могућности да купе своју прву некретнину.
С друге стране, када је у питању изнајмљивање стамбеног простора, стопа слободних стамбених јединица је најмања од 1985. године и у другом тромесечју износила је 6,8 одсто, док је у првом била 7,1 одсто.
Просечна цена најма некретнине у другом кварталу повећала се на 803 долара, а почетком године износила је 766 долара.
Такво повећање, сматрају економисти, подстиче жељу за куповином некретнине, што би даље, до краја године, могло да подстакне инфлацију у одређеној мери.
У тексту се наводи мишљење стручњака лондонске фирме „Капитал економикс“ који сматра да ће цене закупа стана у САД у овој и идућој години имати годишњи раст од пет одсто, што је највише од 1980. године.