Компанија „Фејсбук“ започела је тестирање свог новог дрона, „Гугл“ финализира своје балоне, док „Ербас“ планира да интернет дистрибуира путем мреже сателита.
„Фејсбукови“ дронови
„Фејсбук“ већ неко време говори о беспилотним летелицама које ће моћи неколико месеци да бораве на небу. Технички директор „Фејсбука“ Мајк Шрепфер објашњава да ће нови дрон „Акила“ имати распон крила од 43 метра и биће тежак свега 453 килограма, а напајаће се путем соларних панела који ће бити распоређени дуж целе летелице.
„Омогућити приступ интернету свим људима широм планете је проблем који многи од нас узимају здраво за готово. Наша процена је да око три милијарде људи и даље нема приступ том сервису. С обзиром на то да је изградња инфраструктуре попут одашиљача и репетитора јако скупа, наше решење је излаз у небо. ’Акила‘ ће на великим висинама моћи да дистрибуира интернет месецима без спуштања на земљу“, објашњава Шрепфер.
Он каже и то да је „Фејсбук“ морао да осмисли специјалне ласере путем којих ће се вршити пренос података на земљу, а последња испитивања су показала да се ради о брзинама преко 10 гигабита у секунди, што је далеко изнад могућности стандардних оптичких каблова.
„Гуглови“ ваздушни балони
За разлику од „Фејсбукових“ дронова, пројекат „Лун“ је базиран на ваздушним балонима који ће уместо корпи имати специјалне сонде путем којих ће се интернет слати на Земљу. Вођа пројекта Мајк Кесиди каже да су балони веома једноставни за производњу и одржавање, а моћи ће на небу да бораве преко пола године без спуштања на земљу.
Захваљујући аутоматизованом систему производње балона, „Гугл“ планира да у кратком временском периоду распореди неколико хиљада ових балона широм наше планете.
„Ербасова“ мрежа сателита
Реномирани произвођач авиона „Ербас“ најавио је свој нови пројекат „OneWeb“, који предвиђа лансирање 900 сателита у земљину орбиту, путем којих ће се интернет дистрибуирати назад на нашу планету. Према ранијим најавама, сателити би требало да буду распоређени до 2019. године, а целокупна вредност пројекта износи око две милијарде долара.
Пројекат ће делом финансирати и Ричард Бренсон, власник компаније „Вирџин“, који ће уједно бити и задужен за њихово лансирање у орбиту, с обзиром на то да управо његова компанија „Вирџин галактик“ разрађује пројекат комерцијалног лета у свемир.