„Порука је: Ви припадате нама“, рекао је Де Мезијер и похвалио закон као важан сигнал за хиљаде оних који су на такозваном „дулдунгу“ у Немачкој, што значи да нису депортовани у земљу порекла, али да су имали забрану рада и ограничено кретање у Немачкој.
Они, ако су добро интегрисани и добро говоре језик, сада имају шансу и да добију право на останак, преносе немачки медији.
Поводом актуелне навале избеглица, нарочито са Балкана, које немају право на азил, пошто у њиховим земљама нема ни рата ни диктатуре, закон ће, како наводе медији, омогућити њихово брже и консеквентније протеривање.
То важи посебно за одбијене азиланте из земаља Западног Балкана, истичу медији и подсећају да је Де Мезијер рекао да се мора правити јасна разлика између оних који имају и који немају право на заштиту.
Де Мезијер је рекао да они који ни по каквим критеријумима немају право на останак, морају земљу поново напустити.
Закон који је ступио на снагу 1. августа омогућава добро интегрисаним појединцима, који дуже од осам година живе у Немачкој, да добију право на останак.
Претпоставке за то су да добро говоре немачки језик, да су добро интегрисани, да нису осуђивани и да могу сами себе да издржавају, наводе немачки медији.
Породице право на останак могу добити после шест година, а млади странци који су у Немачкој похађали школу и после четири године, наводе медији.