Уместо дечјег плача и јаука стараца двадесет година после претеривање више од четвртине српског становништва из Хрватске на мосту у Сремској Реци окупило се на десетине хиљада оних који су желели да одају част онима који тај погром нису преживели. Скуп је почео симболичним сусретом председника Владе Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Српске Милорада Додика.
Времешној Стани Јовановић није било тешко да стоји више од седам сати како би вечерас упалила свећу за покој душе оних који више нису са нама.
„Дошла сам да одем почаст српским жртвама јер нико за њих никада није одговарао“, каже она.
И много млађа Сања Босић, студенткиња државног московског универзитета за међународне односе има исти разлог зашто је ту.
„Ми Срби смо народ који треба да памти своју историју и да се надамо да се овако нешто више никада неће поновити“, напомиње она.
„Мислим да да је увек касно, али боље икад него никад.“Међу окупљенима било је и оних који су били део колоне из 1991. године из западне Славоније, када је северни део пао у руке Хрвата. Коментаришући да ли је одавање почасти српским жртвама акције „Олуја“ први пут после двадесет година дошло касно, последњи српски градоначелник Илока Мирко Жигић каже:
На исто питање министар просвете у влади Републике Српске Дане Малешевић каже за Спутњик да жртве не смемо заборавити.
„Треба стално да се подсећамо због оне друге стране која данас слави то што су протерали велики број Срба из Хрватске са њихових огњишта, који нису тамо били окупатори.“
Две деценије од акције „Олуја“ и Хрватска и Србија обележавају овај дан када је са подручја Крајине прогнано више од 220.000 Срба, док је готово 2.000 убијено или се води као нестало. Док Хрватска данашњи дан обележава као Дан победе и тим поводом одржава војну параду у Загребу, Србија по први пут обележава овај дан као Дан сећања и то централном државном манифестацијом код Сремске Раче.