„Сви се слажемо да је Исламска држава заједничка претња, заједничко зло. Слажемо се да треба да удружимо напоре у борби против овог феномена, што пре и што ефикасније“, рекао је Лавров за руску државну телевизију из Малезије где су двојица званичника присуствовала самиту АСЕАН-а.
„За сада немамо заједнички став о томе шта тачно можемо да учинимо с обзиром на пат ситуацију између разних играча на терену, укључујући и наоружане јединице сиријске опозиције“, навео је шеф руске дипломатије.
Кери је у понедељак у Катару одржао трилатералне разговоре са Лавровом и саудијским министром спољних послова Аделом ел Џубеиром на тему рата у Сирији, а руско Министарство спољних послова саопштило је да је једна од тема било формирање „ширег антитерористичког фронта“.
Званична Москва ради на томе да сиријске власти и земље у том региону, укључујући Саудијску Арабију, успоставе алијансу за борбу против милитаната ИД, који су заузели велике делове сиријске територије током грађанског рата између снага Владе Сирије и побуњеника.
Обама није говорио истину о ракетном штиту
Сергеј Лавров изјавио је данас да, како изгледа, амерички председник Барак Обама није говорио истину када је 2009. године говорио о укидању потребе за планираним ракетним штитом у Европи уколико са Ираном буде постигнут споразум о нуклеарном програму.
„Председник Обама је 2009. године јавно рекао да, уколико иранско нуклеарно питање буде решено, неће бити потребе за ракетном одбраном у Европи. Изгледа да није говорио истину“, рекао је Лавров, како је наведено у транскрипту интервјуа који је дао азијском новинском каналу, а који је објављен на веб-сајту руског Министарства спољњих послова.
Реагујући прошлог месеца на споразум који је Иран са светским силама постигао о свом нуклеарном програму, шеф руске дипломатије је оценио да тај споразум отклања препреке на путу формирања коалиције за борбу против Исламске државе и других терористичких група и истакао да ће Русија од САД очекивати отказивање планова о успостављању европског система противракетне одбране.