Декрет, који је прошлог месеца потписао председник Владимир Путин, предвиђа уништење свих прехрамбених производа који су увезени из ЕУ, САД, Канаде, Аустралије и Норвешке.
Специфичне економске мере уведене су декретом који је руски председник потписао 6. августа 2014. године, а којим је забрањен увоз меса, рибе, кобасица, поврћа, воћа и млечних производа из наведених земаља.
Руски премијер Дмитриј Медведев прошлог месеца потписао је декрет о продужењу руског ембарга на увоз прехрамбених производа из ЕУ, САД и других земаља до 5. августа следеће године.
Москва је недавно саставила и нацрт предлога о проширењу ембарга на прехрамбене производе из још седам земаља које су подржале санкције западних држава, а то су Албанија, Црна Гора, Норвешка, Ирска, Лихтенштајн, Украјина и Грузија.
С друге стране, више од 180.000 људи потписало је петицију о укидању ембарга на сајту „change.org“, а аутор те петиције сматра да је руски ембарго изазвао пораст цена приморавши тако пензионере, велике породице и остале припаднике сиромашнијих група да ограниче конзумацију тих производа.
Један од посланика политичке партије левог центра „Праведна Русија“ предложио је да се сви производи који су забрањени у Русији донирају Луганску и Доњецку, ратом разореним регијама у источној Украјини у којима влада хуманитарна криза.
Од увођења руског ембарга, земље ЕУ се суочавају са великим економским губицима, а њихови грађани су у више наврата протестовали како би показали незадовољство због увођења руског ембарга.
Тако су у августу 2014. године, шпански сељаци у Гранади симболично положили хиљаде кромпира испред великог ланца супермаркета „Карфур“, док су се у Амстердаму грађани међусобно гађали парадајзом.
Са друге стране, оцењује руски медији, санкције су позитивно утицале на производе из других земаља, међу којима су Србија, Нови Зеланд, Иран, Јужна Африка и друге.