Звуком гонга и минутом ћутања у Хирошими је обележена 70. годишњица првог нуклеарног напада у историји.
У централном градском парку у коме се одвијала церемонија, градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи говорио је о ужасу најгорег оружја које је човечанство измислило.
Јапански премијер Шинзо Абе позвао је на уклањање атомског оружја у свету „постепено“ и „реалистично“. Јапанци су једини народ који је искусио страхоте нуклеарног напада и зато имају обавезу да граде свет без нуклеарног оружја, рекао је јапански премијер.
„Јапан ће наставити да позива на сарадњу и оне земље које имају нуклеарно оружје и оне које га немају, и ја сам одлучан да учиним све што могу да коначно постигнемо да свет буде ослобођен нуклеарног оружја. Следеће године ће у Јапану бити одржан самит групе седам најразвијенијих земаља и амерички председник Барака Обама ће посетити места на којима су у Хирошими и Нагасакију експлодирале једине атомске бомбе које су употребљене против цивилног становништва“, поручио је Абе.
Јапан и даље зависи од америчког нуклеарног кишобрана. Ни један амерички председник до сада није посетио Хирошиму.
Преживели америчког бомбардовања у коме је настрадало око 155 хиљада људи, углавном цивила, желе да се њихово страдање не заборави због будућих генерација. Али амнезија о овом догађају деценијама након завршетка Другог светског рата довела је до тога да се данас већина младих Јапанца — око 80 одсто према анкетама — не сећа тачног датума бомбардовања Хирошиме.
Нуклеарни напад је у време када се догодио наишао на одобравање у западној јавности. Амерички, британски и француски медији су говорили о значајном технолошком напретку.
Размере разарања и хуманитарне катастрофе нису одмах биле познате због америчке цензуре.
Један од ретких који су се дигли против страхоте која се догодила био је француски писац Албер Ками, који је у француском листу „Комбат“ („Борба“) написао да је „цивилизација механике достигла последњи ниво дивљаштва“.
Већина Американаца, 56 одсто према истраживању америчког „Пју рисерч центра“, и данас сматра да је бацање атомске бомбе на Хирошиму било оправдано.