У ниском старту трке за председника САД, у табору републиканаца је чак 10 кандидата, а све очи су упрте у Доналда Трампа, контраверзног милијардера, познатог по својој оштрој реторици. Колико их год разликовала тачка гледишта унутрашњих питања, једно имају заједничко, а то је да став по питању Русије мора бити много жешћи него што то заузима Обамина администрација.
Доналд Трамп, упркос напорима конзервативаца да га означе као расисту због изјава попут оне када је Мексиканце називао силоватељима и убицама, ипак драстично одмиче у предизборној трци испред других кандидата. Ни он се није устручавао да говори о додатном затезању односа са Русијом, а томе сведоче и изјаве уочи референдума у Грчкој када је хушкао председника Обаму да утиче на Немачку да се активније укључи у решавање грчке кризе како Путин не би „умешао своје прсте и решио ствар“.
Од оних који још увек могу да парирају Трампу су свакако Џеб Буш, Марко Рубио али и Скот Вокер. Томе је сведочила и прва телевизијска дебата на којој су учествовали сви републикански кандидати. Они су у емисији на каналу „Фокс“ износили своје политичке ставове, а речи је био и о односима са Русијом, и то у далеко оштријем маниру него што то ради тренутна америчка администрација.
Према сенатору Тексаса Теду Крузу, Русија представља директног непријатеља Америке, док политику Обаме назива катастрофалном. „Отерали смо наше савезнике, а наши непријатељи су постали много јачи — радикални ислам је у успону, Иран се налази пред добијањем нуклеарног наоружања, а Кина и Русија против нас воде хибридни рат“, истакао је Круз.
Скот Вокер, са друге стране, има још радикалнији став по питању Русије, сматрајући је претњом за цео свет, а као решење предлаже размештање НАТО војске дуж целе њене границе као и додатно наоружавање Украјине. Такав став деле још неколико кандидата, укључујући Бена Карсона.
Политички аналитичар Јевгенија Војко сматра да је таква врста реторике на рачун Русије карактеристична за републиканце, али их је тешко назвати „конструктивним“, а камоли „похвалним“.
„Овакве изјаве су популарне код бирача, али то не значи да учесници дебате стварно сматрају да је руски фактор толико значајан. Дебата је телевизијски шоу, а Русију треба споменути како би се придобило бирачко тело“, објашњава Војко за Спутњик.
Поред тога, каже она, прича о испорукама оружја Украјини је покушај „подбадања“ демократа због њихове пасивности.
„То је изјава за унутрашњу употребу, не верујем да би републикански председник заиста испоручио оружје Украјини“, закључује Војко.
У телевизијској дебати учествовало је 10 кандидата Републичке партије, који имају највећу подршку бирача, а то су милијардер Доналд Трамп, син и брат бивших председника Џеб Буш, гувернер Висконсина Скот Вокер, гувернер Арканзаса Мајк Хакаби, сенатори Тед Круз, Марк Руби и Ренд Пол, неурохирург Бен Карсон, градоначелник Њу Џерсија Крис Кристи и гувернер Охаја Џон Кејсик