На тај начин САД је забранила испоруку већ купљене технике која је веома комплексна и уникатна јер се ради о налазишту гаса које је дубоко под водом.
Аналитичар руске „Сбербанке“ Валериј Нестеров каже да су Американци овим потезом нанели низак ударац „Гаспрому“, с обзиром да је овај пројекат изузетно важан за руског гасног гиганта. Поред тога, каже он, „Гаспром“ је баш у овој области највећи конкурент америчком течном гасу и то у Азијско-тихоокеанском региону.
Американци су ово налазиште укључили у списак већ постојећих санкција, како се наводи, управо из разлога јер се ту налазе велике количине нафте и гаса. Поред тога, по први пут је у списак санкција уврштено конкретно налазиште нафте и гаса, а не одређено физичко или правно лице.
Штету трпе све стране
По том питању огласио се и портпарол Кремља Дмитриј Песков који је рекао да се политика санкционих мера САД директно одражава на атмосферу узајамних односа. Према његовим речима, ефекат санкција је споран, с обзиром да штету трпе све стране.
Ово нису прве санкције које су Американци увели „Гаспрому“, имајући у виду да је још пре годину дана Министарство трговине САД забранило испоруку одређене технологије за извлачење нафте и гаса. Тада су се санкције односиле конкретно на опрему која је требало да буде испоручена и укључивала је око 30 ставки.
У септембру прошле године списак санкција је био проширен и то на опрему која се користи у свим пројектима извлачење гаса на Арктику на дубинама од преко 150 метара, а санкције су се односиле на пет руских компанија — „Гаспром“, „Сургутњефтгас“, „Росњефт“, „Лукоил“ и „Гаспром њефт“.