У близини пута који повезују градове Рамнику Валча и Таргу Жију, око осам километара од Хореза у Румунији, налази се мало место Костешти. Ту се може наћи необично камење које се зове трованти. Камење је без оштрих ивица и има облик сфере.
Тровант је иначе геолошки термин који се често користи у Румунији и значи цементирани песак. Након великих киша, „камење трованти“ величине од шест до осам милиметра могу да нарасту, у просеку, од шест до десет метара, објављено је на порталу Националне географије.
Камење је готово идентично. Има наставке који подсећају на корење, а стручњаци још увек не могу да одгонетну шта они представљају и чему служе.
Поред тога, баш као и чувено калифорнијско камење у Долини смрти, за трованте није необично ни да се сами „прошетају“, тј. да се премештају!
Стручњаци верују да је ово камење настало приликом снажних сеизмичких активности након потреса тла који су се догодили пре нешто мање од шест милиона година.
Како научници истичу, камење „расте“ највероватније због високог нивоа минералних соли које се налазе испод коре камена. Након што се соли поквасе, хемикалија се шири, ствара притисак у односу на песак и камење се увећава.
Област у којој се ово камење налази постала је својеврстан музеј — „Музеј трованта“ — који је данас под заштитом Унеска.