Претње САД данас су разноврсније него икада, али у Вашингтону не могу да одлуче која је најважнија.
Које спољне претње за САД у Обаминој администрацији сматрају најважнијим? Судећи по свему, то зависи од тога коме је постављено питање, наводи „Њујорк тајмс“. То је одраз света који се брзо мења, разних бирократских приоритета и „замршеног размишљања“. Како онда могу да израде исправну стратегију и да распореде ресурсе, пита се редакција листа.
У највишим војним круговима, на пример, у Пентагону, као главну „егзистенцијалну претњу“ виде Русију. О томе сведоче изјаве шефа Уједињеног комитета начелника штабова Џозеф Данфорд и низ других војних званичника. Без сваке сумње, у светлу „упада у Украјину и неразумних војних вежби изнад ваздушног простора НАТО-а“ односи с Русијом добили су опасну нијансу. Истина, Пентагон уз то мори и смањење буџета, те „звецкање оружјем хладног рата“ може да буде начин да се избије новац из џепа конгреса, тврди лист.
Ипак, остали вашингтонски играчи не деле идеју о Русији. У Белој кући су изјавили да је таква позиција лично мишљење Данфорда и да не одражава заједничке погледе председниковог тима на приоритете националне одбране. Председник Обама је пре годину дана изјавио да главна претња долази с Блиског истока, само што није јасно да ли је имао у виду терористе Ал Каиде или Исламске државе.
Једно време су у администрацији најозбиљнијом претњом сматрали Ал Каиду. Она је планирала и остваривала нападе на територији САД док је Исламска држава била заузета освајањем територија у Ираку и Сирији ради стварања калифата. Али у јулу ове године је директор ФБИ Џејмс Коми прогласио Исламску државу највећом претњом, пре свега због кампање на друштвеним мрежама која подстиче „заблуделе духове“ да ратују у Сирији или Ираку. Шеф националне обавештајне службе акценат ставља на сајбер претњу, која подразумева и Русију.
Све то делимично произлази из различитих обавеза оних који дају изјаве, коментарише Њујорк тајмс. Еф-Би-Ај је дужан да спречава нападе на територији самих САД, док су снаге Пентагона усмерене против Ал Каиде и Исламске државе, али имају обавезу и да штите савезнике НАТО-а у случају „руске агресије“.
Војни званичници сматрају да се повећала вероватноћа рата са Русијом, али да је „тај ризик тек нешто већи него раније“, наводи лист. У администрацији намеравају да наставе да сарађују с Москвом у решавању глобалних проблема, у свим случајевима у којима је то могуће. Истина, опште безбедносно стање на планети је, према оценама појединих војних стручњака, тешко предвидиво.
„Озбиљан изазов за администрацију која треба да одлучи шта су јој приоритети“, закључује амерички лист.