Могуће је да је управо истраживање о томе да леворуки људи више живе у урбаним срединама дало основ за спекулације на тему њихове особености. Резултати овог истраживања послужили су за тврдње да су леворуки људи талентованији, паметнији, да могу креативније да мисле и да је код њих развијенија интуиција.
„Спорна су сва истраживања којима је циљ да покажу да леворуки људи имају нестандардну менталну активност. Требало би у обзир узети много разних аспеката. Осим тога, требало би за почетак установити полазну тачку од које би се мерила различитост“, говори директор Хемијско-биолошког института Балтичког универзитета Максим Патрушев.
„Ако говоримо о психологији ми се сви међу собом разликујемо, мислимо на сопствени начин. Ипак, физиолошки, ми смо сви међусобно исти. Што се тиче интуиције, она није предмет научних истраживања у класичном смислу. Њу је тешко експериментално моделовати, баш као и талент и способност“, додаје Патрушев.
Такође, мит је и то да леворуки људи чешће оболевају од неких болести, попут шизофреније.
Тринаести август леворуки људи обележавају као свој незванични празник. Међународни дан леворуких се обележава почевши од 1992. године на иницијативу Британског клуба леворуких.
Масовни покрет леворуких је почео 1980. године митинзима у САД, који су требало да подрже и заштите права отпуштеног полицајца Френклина Винборна. С обзиром да је Винборн леворук, он је супротно одредбама закона носио пиштољ са леве стране.
Дан леворуких треба да привуче пажњу друштва на проблеме са којима се сусрећу леворуки људи у свету десноруких.
Такође, на овај дан требало би се борити против предрасуда и сујеверја који прате леворуке током векова у различитим културама.