Украјина нема новца да исплати свој јавни дуг и под одређеним околностима постоји ризик да се претвори у заувек дужну земљу, сматра сарадник Фондације за економско образовање Џефри Алберт Такер. Он у разговору за „Раша тудеј“ истиче да украјинска влада јесте наследила огроман дуг али да није учинила ништа да поправи ситуацију.
„Украјинска економија је у слободном паду и ако не успеју да добију мало више новца од ММФ-а — ја не видим никакву другу опцију. Нема пореске основице која може да покрије оволики дуг“, каже Такер.
Раније у августу, Украјина је успела да избегне техничко неизмирење исплаћивањем 120 милиона долара купона еврообвезница. Следећа транша од 500 милиона долара, требало би да буде у септембру.
„Стварно мислим да нема шансе да ће Украјина бити у могућности да плати оно што дугује. Проблем са садашњим плановима је што подразумевају већу штедњу, веће порезе и већу економску контролу, а све то уз политичку нестабилност. Мора бити горе да би било боље. Зашто људи протестују, па због тога што је животни стандард у слободном паду. Зато за шест до дванаест месеци од сада можемо гледати другу Грчку, што ће бити права катастрофа имајући у виду то колико је сада нестабилна ситуација у Украјини. Мислим да нико то не жели, али проблем је у томе да су се и влада и кредитори сударили с економском реалношћу. Нико то не жели, али то ће се десити“, упозорава овај економски стручњак.
Такер верује да за Украјину постоји велики ризик да неће измирити обавезе, али да то није најгоре и да је гора опција да се настави строга штедња, хиперинфлација, економска контрола и политичка нестабилност.
Меморандум о намерама између Кијева и Међународног монетарног фонда подразумева реструктурирање 22,7 милијарди долара дугова, укључујући и дугове компанија. Ова одредба је кључни услов за пружање Украјини 17,5 милијарди долара финансијске помоћи у оквиру четворогодишњег програма проширеног финансирања.