Како идете западније тако су плате веће. Словенци најбоље зарађују — 1.000 евра месечно. Хрватска, још једна чланица Европске уније на Балкану, по животном стандарду је на другом месту, а просечна плата у тој земљи је 700 евра. На трећем и четвртом месту су Црногорци и Босанци који зарађују 470 и 423 евра, јавља Радио-телевизија Србије.
Срби и Македонци најмање зарађују. У Србији је просечна плата 377 евра, док је у Македонији 350.
„Ми ћемо видети у наредним годинама каква ће бити ситуација у Европи, мислим да је за нас то најважније да ли ћемо имати извозно тржиште“, каже економиста Горан Николић.
Македонски економиста Александар Јанев каже да бруто домаћи производ по становнику у Македонији и Србији износи само трећину европског просека и према процени Светске банке са овим темпом раста требаће нам више од 80 година да достигнемо европски ниво.
У региону су цене за основне животне намернице веома сличне. Хрвати, Македонци и Срби даће пет евра за килограм свињског меса, док ће Црногорци дати евро и по мање. Цена хлеба је готово иста. Док је млеко код нас и у Македонији 80 центи, Хрвати и Црногорци га плаћају 30 центи јефтиније.
Оно што спаја све земље Западног Балкана јесте незапосленост.
„Морају се догодити реформе које ће отворити простор за приватна улагања, јер у овим земљама још увек доминира државни сектор који не може да створи нова радна места“, сматра економиста из Загреба Дамир Новотни.
Бесплатно школство и здравство чине слику у Србији нешто бољом.
„По том показатељу ми смо на 45 одсто просека ЕУ, значајно више него што смо по БДП-у или по платама, где смо тек на нивоу једне шестине“, истиче Горан Николић.
Оно што мучи регион је велика задуженост.
Дамир Новотни каже да је јавни дуг у Хрватској веома висок, један од највиших у ЕУ и то је велики проблем који ће у наредним година морати да се решава. Према његовим речима, јавни дуг мора да падне испод 60 одсто БДП-а.
„Јавни дуг Македоније износи око четири милијарде евра, 43 одсто БДП-а, што значи да је Македонија најмање задужена међу земљама у региону. Можемо се задуживати, али само да бисмо добили више јавних инвестиција“, каже Александар Јанев.
Док регион чека инвестиције чека и европску плату која прелази и 2.000 евра. Према најновијим подацима, Аустријанац месечно зарађује 2.114 евра, док је Французима у прошлој години порасла плата за један и по проценат и сада износи 2.474 евра.