Према резултатима истраживања, када на Земљи не би било људи који активно загађују животну средину и самим тим нарушавају екосистем, свет би подсећао на велики резерват у којем би вукови, лосови, медведи, па чак и слонови, насељавали чак и такве регионе као што је Северна Европа, преноси „Дејли мејл“.
Подаци Орхуског универзитета који је водио истраживање показују да велика разноврсност животињских врста у Африци није последица климе него чињенице да се људи на том континенту најмање мешају у његову дивљу природу.
„Северна Европа није једини регион у којем је због људи веома смањена разноврсност сисара. То је глобална појава“, рекао је професор Орхуског универзитета Јенс Кристијан.
Његово мишљење потврђује и доктор Сорен Форми који је такође учествовао у истраживању. Према његовим речима, да нема човека, и у Америци и у Европи би вероватно живело много више крупних сисара него у Африци.
Резултати другог истраживања сведоче о томе да је човек најопаснији и најагресивнији грабљивац на планети. Сваке године он убија неколико пута више животиња и риба него било која друга врста у дивљој природи, преноси „Индипендент“.
Научници су израчунали да човек лови 14 пута више рибе него морски грабљивци и да убија девет пута више сувоземних животиња него грабљивци на копну. Због тога је човек опаснији од лава, медведа или ајкуле.
Људи и животиње на различите начине долазе до хране. „Грабљивци су исконски усмерени на младунце, док човек убија одрасле примерке животиња, односно ’репродуктивни капитал‘“, објашњава професор Викторијанског универзитета у Канади Тој Рејмхен.
Поред тога, човек лови и саме грабљивце и тако се меша у еколошке ланце, нарушавајући екобаланс, као ниједна друга животиња.