Разговори у селу Панмунџом на граници две државе почели су убрзо након истека рока који је Пјонгјанг поставио Сеулу да прекине са емитовањем пропаганде преко границе или ће се у супротном суочити са војном акцијом.
Упркос скептицизму да би Пјонгјанг морао да испуни претњу, овај ултиматум подигао је тензије на граници на највиши ниво у протеклих неколико година, где је Северна Кореја распоређивала артиљеријске јединице, а јужнокорејски и амерички борбени авиони изводили симулације бомбардовања, пренео је АФП.
Дијалог у Панмунџому, где је потписан прекид ватре у Корејском рату, пружа прилику обема странама да одступе, иако аналитичари сматрају да би проналажење функционалног компромиса могло да представља потешкоћу.
Сеул је одбио да искључи пропаганду преко звучника, све док се Пјонгјанг не извини за експлозије мина овог месеца у којима су два јужнокорејска војника, која су се налазила у патроли, осакаћена.
Северна Кореја демантује одговорност за експлозије и оптужује Јужну Кореју да је фабриковала доказе о њеној умешаности.
Разговорима присуствује четири делегата — по два са обе стране — укључујући Ким Кван Ђина, саветника за националну безбедност јужнокорејске председнице, и Хван Пјонг Соа, човека који се сматра другим човеком Северне Кореје.
По наређењу севернокорејског лидера Ким Џонг Уна, Севернокорејска народна армија (КПА) је од петка у „потпуно наоружаном, ратном стању“, а Министарство спољњих послова у Пјонгјангу је данас упозорило да је ситуација „дошла на ивицу рата“ и да ју је „тешко контролисати“.